Lilled või lillekonto?

Virgo Jaani
Lilled või lillekonto?

Lilled või lillekonto pulmadeks on küsimus, mis on tekitanud suurt poleemikat juba aastaid seega mõtlesin sellel teemal veidi arutleda.

Interjööri, riietuse, pidulike ürituste kaunistamine elavate lilledega ja ka lillede kinkimine omab mitmesajandilist ajalugu ning on alguse saanud Vanast-Egiptusest.
Juba vanal ajal oli alati lilledel kindel sümboolika ja mõte, millega neid kingiti või dekoreeriti. Lillede sümboolika kohta saate lugeda meie varasemast blogist.

Tänapäeval on lillede kinkimine muutumas üha vähem tähenduslikumaks, ehk ei mõelda kinkides näiteks sellele, et punane roos sümboliseerib armastust ja valge roos puhtust, vaid kingitakse lihtsalt lilli, mis tunduvad ilusad või olukorrale/sündmusele/inimesele sobivad.

Samuti hakkab järjest rohkem moodi ka minema üldse mitte lillede kinkimine, sest näen üha enam ja enam kuidas näiteks sünnipäevadele tullaksegi  ainult kingitusega ning lille enam ei võeta. Selle on ilmselt ka tinginud see, et inimeste teadlikkus aastatega on muutnud ning palju rõhutakse sellele, et lõikelilled on raharaiskamine, sest nad ju niikuinii surevad ära ja närtsivad. 

Aastatega on muutunud ka pulmades lillede kinkimise viisid ja stiilid, millest on "vanakooli" inimestel raske aru saada ning see võib kohati tekitada arusaamatusi ja intriige ning pahameelt.

Tänapäeva pulmades kohtab pulmakutsetel aina rohkem ja rohkem kas lillekonto numbrit või ettekirjutusi, milliseid lilli, mis värvi lilli ja kas üldse lilli soovitakse pulmadeks.
Ühest küljest ma mõistan ja saan kõikide variantide mõttest aru, AGA olles ise totaalne lillefanatt ja valides ise alati hoole ja armastusega lilli , mida kinkida , siis tekivad minus ikkagi mõningased negatiivsed tunded. Lahkan siis kõiki variante eraldi.

1. Ettekirjutus, millist lille ja mis värvi kinkida

Kutsetel on tihtipeale toodud välja kas kindel lill , mida soovitakse et tuuakse pulmadeks, mingi kindel värv, mis värvi lilli soovitakse, või siis nende kahe kombo, näiteks ainult punased või valged roosid etc. Ütleme nii, et minu arust on see nendest variantidest kõige parem ja kõige lähemal kompromissile, ehk külaline saab lilli kinkida ning jääb ära peavalu, et millist lille osta või millised pruutpaarile just meeldivad ja pruutpaar jällegi saab just selliseid lilli nagu neile meeldib ja mis lähevad kokku nende pulma teema ja värvidega. Ehk siis win-win olukord, kuigi alati leidub ilmselt ka inimesi, kellele ka see on juba liiga suur ettekirjutus. Toodud lilled saab florist kohapeal näiteks lilleseadesse ruttu sättida või lihtsalt ruumi eripaigusse vaasi panna ja ühtne värvitoon ning lilled on silmale ilus vaadata ja loovad mõnusa meeleolu. Ise kasutaksin kindlasti seda varianti.

2. Lillede asemel millegi muu toomine

Üha populaarsemaks on ka muutumas pulmakutsel lause, et lillede asemel palume tuua näiteks oma foto, või küünal või mingi kolmas asi, millega siis dekoreeritakse pulmapaika või siis , mis jääks meenutama külalist nende pulmas. Seda kasutavad üldiselt inimesed, kes ei ole eriti lilleusku või soovivadki , et nende pulmas oleks ühesugused lilled ja et inimesi lillekontoga näiteks mitte solvata, siis ostavadki ise lilled oma pulma ning lasevad külalistel, midagi omapärast tuua lillede asemel. Minule isiklikult see mõte meeldib ning on ka suhteliselt neutraalse alatooniga ja ei tohiks tekitada suurt draamat. Ise ma seda varianti ei kasutaks , kuna armastan ikka lilli saada.

3. Lillekonto

Lillekonto tähendab siis seda , et kutsele lisatakse kontonumber ning palutakse kanda sinna raha, mille oleksite kulutanud lilledele. Eesmärgid võivad olla erinevad: soovitakse osta ja dekoreerida ise oma pulm täpselt selliste lilledega nagu soovitakse; soovitakse kasutada lilledele kuluvat raha teisel eesmärgil (annetuseks, pulmareisiks etc); ei olda lihtsalt lillesõbrad ja soovitakse kasutada raha pulmakorraldamisel.

Ma saan selle lillekonto mõttest aru , aga see mõte mulle absoluutselt ei istu. Esiteks tundub see mõte mulle juba ebaviisakas, inimene soovib sulle pulmadeks tuua lilli ja selle asemel visatakse talle ette kontonumber, et kanna ole hea oma lilleraha siia. Lillede kinkimine tuleb ikkagi puhtast südamest ja emotsiooniga ning seda puhtast südamest ja emotsiooniga lillede kinkimise efekti ei saa iialgi edasi anda rahana läbi pangakonto, see lihtsalt pole enam see ja kaotab igasuguse mõtte. Eriti ahhetama paneb see lillekonto idee, vanema generatsiooni vanaemad/vanaisad, kes võivad väga solvuda ning teadagi, mis draama võib suguvõsas lahti minna. 
Samuti võib see tekitada külalistes väga suurt ebamugavust, kuna võibolla ei soovita näidata palju lilledel oleks raha kulunud ja kas üldse oleks kulunud. Mõni vähemkindlustatud inimene tunneks näiteks häbi kui ta kannaks sinna lillekontole ainult 5€ kuigi see olekski olnud just see summa, mida ta oleks saanud endale lubada. Ehk minu arvates tuleks jääda ikkagi mõistuse piiridesse, et kõike ei saa tänapäeval rahas mõõta ja arveldada, mingid asjad peaksid ikkagi jääma nii nagu nad on olnud aegade algusest saadik.

Kindlasti paljudel on tekkinud ka küsimus, et mis teha lilledega peale pulmi ja kõik need lilled ju lähevd raisku ja närtsivad? 
Ka sellele on lahendus, nimelt paljud floristid ning lillefirmad pakuvad sellist variant, et viivad teile toodud lilled spetsiaalsesse külmruumi, kus nende eest hoolitsetakse õigesti ja saate nad järgmisel päeval sealt kätte värsketena ja midagi ei lähe raisku ja teie kodu lõhnad ja näeb välja ilus veel kaua.

Kommenteerige palun ka kindlasti, mis teie arvate ja mida teie kasutanud olete, või plaanite kasutada :)

Armastuse ja lillelõhnaga

Carmen Kähr
Pulmad.ee
 

Või äkki saad siit lisainfot?

Lilled pulmades ehk mis on iga lille tähendus?

Lilled pulmades ehk mis on iga lille tähendus?Kindlasti olete te vahest mõelnud, et miks kingitakse pulmades just neid lilli ja just sellises kombinatsioonis. Järgmine nimekiri annab pisikese ettekujutuse, mida mingi lill tähendab ja mida selle lille kinkimisel teile tahetakse öelda.

Imelised ideed "Jõulu Pulmade" korraldamiseks!

Ho-Ho-Ho It's Christmas Time! Seoses Jõuludega, mõtlesin jagada teiega ühte huvitavat inglise keelset  artiklit, mis sotsiaalmeedias silma jäi.

Me saame hakkama ehk Pulmad.ee videointervjuu Pruutpaar OÜ…

Pulmad.ee videointervjuu Pruutpaar OÜ juhi Rita Kaasiga. Praegu on see aeg, kus käes on kriis ning me saame aru, et läbi saame sellest kriisist ainult üheskoos, ainult tervikliku ühiskonnana.