Pulmaküünal ja küünlad pulmades

Virgo Jaani
Pulmaküünal ja küünlad pulmades

Järgnev blogi on kirjutatud Nelli Kerde poolt (Kodutuli OÜ), omaltpoolt olen seda natuke parendanud ja lisanud enda mõtted.

Pulmad on üks tähtsaim, kaunim ja romantilisem sündmus inimese elus. Kodutule käsitsi valminud lõhnaküünlad sobivad ideaalselt kaunistama Teie peolauda, ning meeldiv aroom täidab ühtlasi ka pulmapeo ruumi. Imehästi sobivad lõhnaküünlad ka Teie laulatuse veelgi romantilisemaks muutmiseks...miks mitte asendada tüüpilised lillevanikud hoopis lõhnaküünalde reaga ning igaveseks seostub Teile see imeilus sündmus meeldiva küünlaaroomiga. Igal pulmaaastapäeval võite süüdata pulmaküünla, mis lõhnab täpselt nii nagu Teie pulmapäeval ning kõik mälestused meenuvad justkui oleksid pulmad olnud eilne päev. Aroomide keel on nagu muusika - see mõjutab meie meeli ja meeleolu.

Pulmaisa Martin Liivet ütleb väga kenasti: “Pulmapäeval sünnib uus perekond, sünnib uus kodu, perekond...Pulmaküünla traditsiooni-rituaali juures on tähtis TULI, mis on sümboliks kodusoojusele, armastusele ja turvalisusele. Tuli on ka nagu majakas, mis tuletab meelde kuspool on kodu, kuspoole hoida ja kus alati ootab soojus, armastus ning perekond - see sõnum on rohkem meestele, kes ikka rändavama, otsivama vaimuga. Uskuge, aga kõik mehed tahavad, et kuskil neid oodatakse, kuskil on kodu, armastav naine ja perekond. Soovitan pruutidel ka siis pulmaküünlas tuli läita, kui mees kaugemal ära, reisil jne. Uskuge, ta tunneb tule kutsumist, seda teadmist, et oodatakse, kuskil on kodu, armastav naine”

Milleks ja kuidas pulmaküünalt kasutatakse? 

Variante on üsna mitmeid, aga püüdsime siia kokku koguda enim levinud versioonid:

1. Pulmavanem võtab küünla ja läidab selle sõnadega (Virgo: neid sõnu on mitmeid ja sadu ja igal pulmisal on mingi versioon olemas): „Ma läidan küünla Teie noore ja puhta armastuse auks. Küünal on soojuse ja valguse, hubase kodu sümboliks. Valitsegu Teie hubases kodus alati südamesoojus ja vaimuvalgus. Põlegu see küünal täna esimese tunni Teie ees pulmalaual ja edaspidi võtke traditsiooniks süüdata see küünal igal pulma-aastapäeval, kas või mõneks minutiks, et siis selle juures läbi soojendava leegi teineteisele silma vaadates heita pilk tagasi järjekordsele kooselatud aastale. Jätkugu seda küünalt Teile kuni kuldpulmadeni, et siis selle sooja, õrnalt väreleva leegi juures, oma lapselapsi põlvel kiigutades võiksite neile jutustada oma õnnerikkast kooselust ja kaunist tänasest päevast. Olgu Teil õuetäis õnne, taretäis tarkust, aidatäis aardeid ja saagu Teil lakatäis lapselapsi“. Peale seda asetab pulmavanem küünla pruutpaari ette lauale.

2. Algselt põleb laual kaks väiksemat küünalt, üks pruudi ees ning teine peigmehe ees. Need küünlad sümboliseerivad pruudi ja peigmehe peresid. Nende küünaldega süütavad pruut ja peig ühiselt, suure pulmaküünla. Suur pulmaküünal sümboliseerib uue perekonna loomist. Ühtlasi annab see armas ja südamlik rituaal võimaluse väikesed küünlad tänutäheks vanematele kinkida.

3. Peale pulmaküünla süütamist, käib see külaliste seas käest-kätte, nii saab iga külaline pruutpaarile midagi head soovida.  

4. Küünla süütavad noorpaari isad, kes annavad küünla süütamise juures noortele oma head soovid ja näpunäited ühise elutee alustamiseks.

5. Nii nagu mina teen (ie Virgo Jaani): Küünlatraditioon on minu versioonis natuke erinev ie ma kasutan siis katoliku kirikus levinud traditsiooni osa, kus noorpaar laulatuse alguses süütavad eraldi küünlad ning laulatuse lõpus süütavad nendelt küünaldelt võetud leegiga oma ühise. Olen põiminud selle laulatuse küünla süütamise pulmatseremooniasse - kavas sinna kus ma teen nn noorpaari testid. Samuti tahan alati kaasata ka emad sellesse tradtsiooni - emad annavad teile loa süüdata teie ühine elutee küünal, mis süüdatakse, võttes leegi kahelt väikselt küünlalt, mis te olete süüdanud enne kogu selle ploki algust ning kõige lõpus kingitakse need väiksed küünlad emadele.

Mida jälgida pulmaküünla valimisel:

Millest kaunistused valmistatud on... Kui soovite pulmas kasutatavaid küünlaid kaunistada siis tuleks kindlasti meeles pidada, et see ei oleks tuleohtlik! Küünla kaunistused peavad alati olema valmistatud mitte põlevast materjalist. Pigem karta kui kahetseda, seega soovitame kõik ilusad paelad ja paberid küünaldest eemale hoida või äärmisel juhul kaunistada nendega vaid pika küünla alumine ots!

Kuidas nimed kirjutatud on... Juhul kui lasete oma pulmaküünlale kirjutada nimed ja kuupäeva, siis soovitame pruudi ja peigmehe nime ühele tasandile kirjutada. Küünalde puhul, millel on pruudi ja peigmehe nimed erinevatele kõrgustele kirjutatud, tuleb arvestada, et ühel hetkel põleb esimene nimi ära ning järgi jääb vaid ühe asjaosalise nimi.

Kui suur on pulmaküünal... Pulmaküünalt peaks jätkuma kuni kuldpulmadeni, seega peaksite valima pigem keskmisest suurema küünla. Soovitame natukene üle 20cm pikkust küünalt, sest pikemad küünlad võivad pulmalaual tunduda liiga massiivsed. Pigem valige veidi jämedam küünal, sest suurem vaha hulk annab küünlale pikema põlemisaja. Tihti võib tunduda, et erinevate firmade küünlad on ühes suuruses, aga tegelikkuses on kaalu vahe kuni 100g, see aga tähendab, et põlemisaeg on umbes seitseteist tundi lühem.

Küünla kvaliteeti...Silindrikujulise lauaküünla põletamisel ei tohi sulavaha üle ääre voolama hakata. Samas ei tohi taht hakata tunnelisse sulama. Kvaliteedile soovitame tähelepanu pöörata, sest on kurb kui hakkate pulmapäeval küünalt süütama ja see ei põle või ujutab mõne aja pärast kogu pulmalaua vahaga üle.

Mitme tahiga ja millise kujuga küünal on... Turul on päris mitmeid erikujulisi ning mitme tahiga küünlaid. Meie soovitame valida siiski klassikaline, ühe tahiga silindrikujuline lauaküünal, sest see põleb ühtlaselt, ei jäta ääri püsti ning kasutab kogu vaha ära. Erikujulised ning/või mitme tahiga küünlad jätavad tavaliselt väga palju vaha sulatamata (tahi sulatamise raadius on alati ümmargune) või hakkavad hoopis üle ääre tilkuma.

Küünla valmistamise materjal... Soovitame valida parafiinist küünla, sest parafiini sulamise temperatuur on 60 kraadi kandis. Hetkel ei pruugi see Teie jaoks oluline tunduda, aga kui peresse sünnivad lapsed võite vähemalt kindel olla, et 60 kraadine vaha teeb õnnetuse korral oluliselt vähem kahju kui üle 100 kraadise sulamise temperatuuriga tooted. Loomulikult ei tohi lapsi ega lemmikloomi üks küünla juurde jätta, aga parem karta kui kahetseda!

Küünla põletamise nippe:

Mida teha kui...?”

...lauaküünal ei sula äärteni ja keskele jääb süvis?

Küünal põleb järjest liiga lühikest aega. Kustuta küünal alles siis, kui pealispind on servast servani sulanud (kõige tähtsam on siiski ohutus - kui on vajadus põleva küünla juurest lahkuda, tuleb leek kindlasti kustutada).

...lauaküünal põleb ebatasaselt - servad on eri kõrgustega?

Kui küünlataht on keskpaigast nihkunud, põleb küünal ebatasaselt. Kustuta küünal ning nihuta taht keskele, kui parafiin on veel soe.

...küünal kustutades suitseb?

Tavaline "puhumismeetod" tekitab suitsu. Kõige parem on põlev taht korraks sulavahasse kasta ning kohe püstiasendisse tagasi painutada (kasuta selleks mitte põlevast materjalist tikku).

...leek on liiga suur?

Kustuta küünal ning trimmi (lõika lühemaks) taht.

...leek on liiga väike?

Kui taht on kogemata liiga väikeseks trimmitud, põleb leek vaevaliselt või kustub hoopis. Lase leegil veidi põleda, et vaha tahi ümber sulaks, kustuta küünal ning immuta sulavaha paberrätti.

...küünal suitseb?

Kustuta leek ning trimmi taht. Taht peaks olema 4-7mm pikk. Ära lase äralõigatud tahitükkidel sulaparafiini sisse kukkuda.

Või äkki saad siit lisainfot?

Väike selgitav pulmasõnastik - mis on mis ja keda kuidas…

Eelkosjad oli väike eelkokkulepe kosilaste tulekuks. Põhjuseks oli hirm kosjade tagasilükkamise ees ja teadupärast oli kosjade tagasilükkamine oli ebameeldiv ja pilkeid kaasatoov.

Ajaloolised pulmatraditsioonid Eestis

Pulmad on eestlaste elus olnud tähtis sündmus juba ammustest aegadest. Nende suurejoonelise korralduse ja kestuse järgi võib isegi väita, et tänapäeval pole pulmapeod samavõrd lõbusad kui vanasti.

Usk ja ebausk pulmades - uskuda või mitte, aga pigem mitte

Läbi aegade on pulmadega seotud erinevaid ebauske. Proovime siis selgitada, kust on nad tulnud ja kas uskuda neid või mitte. Perekonnanimed

Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest

Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest.Kõigepealt ütleme seda, et me ei soovita kunagi kellelgi pruuti röövida, sest eestlastel on komme alati kõiki asju natuke üle piiri ajada (eriti napsuselt) ning mitte teada, mis on mõistlik ja mis mitte ning kogu see lõbusana tundunud pruudirööv võib lõppeda väga õnnetult. Aga kui juba pruudirööviks läheb, on parem, kui te jälgite meie poolt kirja pandud õpetusi, et asi paremini läheks.

Pulma aastapäevad ehk pulmade aastapäevade nimetused

Pulma aastapäevad ehk pulma aastapäevade nimetused.Kindlasti on teil tekkinud küsimus, et kui me nüüd siis oleme olnud abielus juba x aastat, et kuidas seda pulma aastapäeva siis ka kutsutakse? Siin on teile üks võimalikest nimekirjadest. Võimalikest sellepärast, et nimekirja lõpuosa kohta on ka suurte kogemustega spetsialistidel väikeseid erimeelsusi, aga alguse suhtes on kõik enam - vähem ühtmeelt: