10 küsimust Tomvar Films videograafi Toomas Vardjaga

Carmen Kähr
10 küsimust Tomvar Films videograafi Toomas Vardjaga

Tere ja imelist uut aastat kõigile!
Seekordne intervjueeritav on Toomas Vardja ehk Tomvar Films omanik.
Toomas on Eestist pärit auhinnatud ja väga nõutud pulmavideograaf. Teda kutsutakse pulmadesse filmima üle maailma ja ta lihtsalt armastab oma tööd. Iga pruutpaar ja iga pulm on ainulaadne ning Toomasel õnnestub alati tabada pulmades neid ehedaid loomulikke hetki, mis teeb just tema videod nii eriliseks.

1.Kuidas sattusid pulmade juurde ?

Läksin pulmakorraldajast sõbrale appi. Hommikul tuli välja, et sõber ise pulma ei tulegi. Olin kirikus filmimise praktikat saanud, aga pulmapäev oli ikka midagi muud. Jalad värisesid, süda oli paha. Olin kindel, et see jääb mu elu viimaseks pulmaks, aga eksisin. 
 
2.Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest ?

Olin kahes pulmas käinud filmimisel abis, aga pean tunnistama, et siis oli aju justkui väljalülitatud. Õppima hakkasin siis, kui sain aru, et kogu vastutus on minu peal. Võtsin Youtube lahti ja hakkasin analüüsima, et miks mulle mõned videod meeldivad rohkem kui teised. 

3.Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks?

Arvan, et iseenesest ei ole pulmateenusteturg tähtis. Siiski kui pruutpaari jaoks tundub hea mõte, et sõbrad võiksid pulmas puhata  ja mitte tööd teha, siis on see ju suurepärane, et on olemas inimesed, kes erinevaid teenuseid pakuvad. Pulmateenuse pakkuja on omamoodi hing, aastateks jäävad püsima ikkagi inimesed, kes on väga vastutustundlikud.  

4.Mis on sinu jaoks piisav honorar?

Olen alati olnud selle poolt, et tegija ei tohiks ise oma hinda määrata, vaid seda peaks tegema turg. Läbi huumori öeldes peaks tõdema, et kui ma määraks ise oma hinna, siis ei jaksaks mitte keegi mind kunagi tellida, minu aeg on hindamatu. Õnneks või kahjuks ei ole mind  nii kõrge enesehinnanguga õnnistatud. Kipun ikka vähem küsima kui peaksin. Samas on alati kliente, kes ehmatavad hinnapakkumise peale ära. 

5.Kuidas võrdled ennast konkurentidega?

Proovin nendega hästi läbi saada. Videograafide maailmas on konkurendid justkui kolleegid. Valetaksin kui ei vaataks kuhu teised arenenud on, see on ka enda arenguks väga motiveeriv. Olen kohanud mitmeid tegijaid, kes põhimõtteliselt ei vaata kunagi teiste töid. See on saanud nii mõnegi arengule saatuslikuks.

6.Miks sa arvad, et sa oled hea tegija? 

Selle hinnangu peavad teised andma. Ainuke asi mille üle ma ise tõeliselt uhke olen, on see, et ma pole veel kunagi ühtegi videot jätnud üleandmata lubatud tähtajaks. See tundub väike asi, aga elu on näidanud, et selle üle võib uhke olla küll. 

7.Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures?

Olen võrdlemisi arg suhtleja. Alguses mulle tundus, et see on hea tugevus pulmas, sest siis võtangi vähem tähelepanu ja panen rohkem asju tähele. See vastab täitsa tõele. Siiski tahaksin osata vastavalt vajadusele võtta ka täieliku ekstraverdi rolli. 
 
8.Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul?

Esimese hooga ei oskagi midagi välja tuua. Kõik asjad on võimalik ära põhjendada. Siiski küsimärgi paneksin kalli kihlasõrmuse juurde. Kümme aastat tagasi ostsin kogu oma säästude eest oma pruudile  võimalikult kalli kihlasõrmuse, põhjendasin seda sellega, et see on ju terveks eluks. See aasta ostsime uued sõrmused. Tuleb välja, et kihasõrmus polegi eluks ajaks, ei tea kas kümne aasta pärast ostame jälle uue?

9.Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida?
  
Pulmateemalisi saite on ikka ja jälle suure hurraaga juurde tekkinud. Läheb veidi aega ja need kaovad ära. Pulmad.ee on ikka alles. Pulmad.ee on justkui pulmamaastiku kodusadam. 

10.Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Eesti pulmaturul võib leida väga kõrge kvaliteediga tegijaid. Muu maailmaga on meil vähem arenenud pulmakorraldajate monopol ja arvan, et see on väga hea. Kõiki valdkondi ei oska kommenteerida, aga seda tean kindlasti, et Eesti fotograafid on maailma tipus. Videograafid on ka, kahjuks häid videograafe on vähem. 

11.Sinu soovitused noorpaarile

Mõtle, mis sul alles jääb pulmadest 30 aasta pärast, hea pulmavideo ja head fotod on miski, mida saab ühel hetkel oma lapselastele edasi pärandada. Igas pulmas võiks olla ettevalmistatud sündmus, mida korraldavad sõbrad või sugulased, see annab pulmale palju juurde. 

 

Toimetas ja korrigeeris Carmen Kähr

Või äkki saad siit lisainfot?

10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Margo Hussariga

Tervitus-

10 küsimust Eesti noorima pulmaisa Tarvi Suur'ga

Saage tuttavaks, see on Eesti noorim pulmaisa Tarvi Suur.

10 Küsimust peojuhi ja pulmavanema Pille Amur'iga !

10-le küsimusele vastab Eesti üks vaieldamatult andekaim , särtsakaim ja osavaim naispeojuht ja pulmavanem!

10 küsimust pulmaisa ja õhtujuhi Karl Pütsep'ga

Saage tuttavaks, see on pulmaisa ja õhtujuht Karl Pütsep!

10-le küsimusele vastab fotograaf Mihkel Leis

Meie teadatuntud 10-le küsimusele vastab super fotograaf Mihkel Leis. Mihkel on fotograafiaga tegelenud kümme aastat, millest viimane aasta on fotograafiks olemine olnud tema täiskohaga töö.