10 küsimusele vastab portree- ja pulmafotograaf Maaris Puust

Carmen Kähr
10 küsimusele vastab portree- ja pulmafotograaf Maaris Puust

10-le küsimusele vastab väga nõutud ja palavalt armastatud portree- ja pulmafotograaf Maaris Puust.

Maaris armastab kõike , mis on seotud pulmade ja nende jäädvustamisega. Ta võtab igat pulmapildistamist nagu see oleks tema enda pulm ning on teiega ettevalmistuste algusest kuni pulmapeo lõpuni, et ükski hetk ei jääks märkamata. Maarise seljataga on hulganisti rahuolevaid paare.

Saage tuttavaks Maaris Puust !

1.Kuidas sattusid pulmade juurde ?

Olin paar aastat pildistanud ringrajasporti, rallit ning sealt kõrvalt hakanud vaikselt ka peresessiooone tegema. Niisiis, lihtsalt ühel päeval otsustasin, et nüüd on aeg liikuda pulmamaastikule. Tundsin, et see on minu teema ja rada, mida soovin käia. Rääkisin lähedastele oma mõttest, koostasin hinnakirjad ning uurisin igapäevaselt kõike, mis seondus pulmadega. Juba vähem kui kuu aja pärast tuttava paariga keset tänavat juhuslikult kokku sattudes sain esimese päringu. Nad olid minu pulmafotograafia plaanidest kuulnud ning kutsusid nüüd enda pulma pildistama. Sealt see kõik algas....

2. Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest ?

Olen fotograafias ennast pea täielikult ise õpetanud ja koolitanud. Ametilt olen päriselt hoopis finantsist. 
Eeskujusid on kindlasti omajagu ning ajaga need osaliselt muutuvad. Eestlastest kõige esimene, keda jälgima hakkasin, on Mait Jüriado. Tema töid hindan kõrgelt siiani. 
 
3. Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks ?

Kogemusele tuginedes saan öelda, et on päris palju paare, kes pole kunagi üheski pulmas käinud. Selliselt päris nullist alustades on päris keeruline oma unistuste pulmapäeva korraldada. Teenusturult aga leiab ideid, toetajaid, nõuandjaid ja loomulikult ka need tegijad, kes on just sellele paarile õiged. Kellegi abi ja toetus on pulmade planeerimisel ülioluline. 

4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike) ?

Hinna kujundab töö iseloom ja töö tegemiseks tehtavad kulud. Loomulikult ka turuhind mõjutab. Lisaks tuleb silmas pidada, et parima kvaliteedi tagamiseks on vaja varustust aeg-ajalt uuendada või juurdegi osta.

5. Kuidas võrdled ennast konkurentidega ?

Ma usun, et teistesse ei peaks suhtuma kui konkurentidesse. Teised fotograafid on inspiratsiooniallikad, lisaks on nii mõnestki saanud hea sõber.  Igaühelt on midagi õppida. Isegi kui mitte konkreetselt pildistamises, siis kas või tema suhtlusviisi, hoiakut, imagot jne. Inimese suurim vastane on ta ise. Iseennast tuleb iga päev ületada ja olla alati homme parem kui täna. 

6. Miks sa arvad, et sa oled head tegija ? 

Seda, kas keegi on hea või mitte, hindavad eelkõige ikkagi teised Sinu ümber. Sinu enda ülesanne on püüda iga päev midagi juurde õppida ning uskuda sellesse, mida teed. 

7. Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures ?

Alati on midagi, mis võiks olla parem. Hetkel on fookuses vene keele, psühholoogia ning turunduse oskuste arendamine. 
 
8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul ?

Kõik sõltub pulmaeelarvest. Mõnele on 300 eur fotograafi eest palju, teisele vähe. Pulmaturg on oma hindadelt isereguleeruv ning igaühele leidub sobiv pakkuja ning hind. 

9. Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida ?   

Kõlab nagu teisi kõvasti redigeeriks :D 
Pulmad.ee on Eestis üks suurimaid "online pulmakorraldajaid". Siin on kõik vajalik noorpaaridele olemas. Väga tänuväärne ettevõtmine. 

10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Mulle tundub, et Eesti pulmaturg on õigel teel. Arvestades, kui organiseeritud ja kui hästi on planeeritud meie enda pulmad võrreldes paljude välisriikide keskmisega, on meie aluspõhi tõeliselt hea. Meie tegijaid tellitakse ka mujale maailmasse: pulmaisad, bändid, foto- ja videograafid. Alati on välismaal käies väga huvitav olnud jälgida, kuidas seal asju aetakse, just korraldusliku poole pealt. 

11. Sinu soovitused noorpaarile

Oh, neid soovitusi oleks ju nii palju, kuid toon välja viis olulisemat:

1) See on teie päev, tehke kõik just nii uhke või omapärane nagu teie ise soovite. Tehke enda nägu pulm
2) Arvestage pulmaplaneerimisel teineteise soovidega. Kõige õigem on tegutseda tiimina, sest seda te ju päriselt oletegi. Ja kui tundub, et üks pool on tagasihoidliku osavõtuga, proovi leida need paar asja, mis talle väga meeldiks, et pulmas oleks, ning viige need ellu.  Vahel ei julgeta ise mõtteid välja käia ning siis saadki teist poolt julgustades teha pulmapeo talle erilisemaks ja äkki isegi stressivabamaks.  Näiteks võib olla mehe unistuseks on, et pulmas oleks päris grillmeister sööke valmistamas, või naine unistab valgest hobukaarikust mitme hobusega. Nähke siis nende unistuste täitmisega vaeva. Üheskoos on kõik tehtav
3) Võtke endale pulmaplaneerimiseks aega ning alustage võimalikult vara, vähemalt 12 kuud enne pulma kuupäeva. Paljud tegijad on juba ka poolteist aastat ette broneeritud, mõningad isegi kuni 2 aastat. 
4) Valige tegijaid hoolikalt ja südamega. Saage nendega kokku, rääkige juttu. Lihtsalt niisama ka, mitte ainult pulmateemadel. Pigem tunnetage, kas ta on teie inimene ning kas ta mõistab teid ja teie külalisi
5) Tehke absoluutselt kõik kokkulepped tegijatega kirjalikult. Nii on kõigil mugavam. 


Korrigeeritud ja üle vaadatud Carmen Kähr poolt
 

10 küsimusele vastab portree- ja pulmafotograaf Maaris Puust

Või äkki saad siit lisainfot?

10-le küsimusele vastab Olavi Andla Blue Drum-ist

Blue Drum teeb Eestis ebatavalisi stiilipulmasid eesti, soome, vene ja inglise keeles. Nad on spetsialiseerunud rahvusvaheliste pulmade tegemisele, s.t. noorpaar on erirahvustest ning külalised tulevad erimaadest.

10 küsimust tegijale - pulmaisa Veiko Veiert

10 küsimust väga heale pulmaisale ja väga heale inimesele - Veiko Veiert!  1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10-le küsimusele vastab La Luna Peod - Helen Alliksaar

Meie traditsioonilistele küsimustele vastab seekord La Luna Peod OÜ omanik Helen Alliksaar. La Luna Peod on üks väga vinge ettevõte, mis pakub pidudele täislahendusi algusest lõpuni, olgu selleks siis pulm, sünnipäev või firmapidu.

10 küsimust tegijale - intervjuu Tarmo Sillaotsaga, väga…

Järgmisena tutvustaks ühte eesti väga head pianisti ja mu head sõpra, Tarmo Sillaotsa. Usun, et olete teda näinud ja kuulnud päris paljudes kohtades mängimas. 1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Priit Jaegeriga

Tervitus- Järgmised 10 küsimust on vastatud ning seekord on siis intervjuu järjekordse hea pulmaisaga nagu Priit Jaeger. Õigem oleks vist öelda, et intervjuu Priidu ja Gille Jaegeriga, sest enamasti on nad alati igalpool koos.