10 küsimust tegijale - intervjuu Ain Kõivuga, ansamblist Taas.

Virgo Jaani
Pulmad.ee - Elu tähtsaim lehekülg. Kogu info pulmade korraldamisest!

Neljas tutvustav intervjuu on olemas ning see on ühest Eesti tuntud pulmabändist ning tema eestvedajast - Ain Kõiv ansamblist "Taas".

Vastused allpool.

1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

Päris esimest pulma pillimehena täpselt ei mäleta, aga see jäi kindlasti kaheksakümnendate algusesse. Olin tegev kitarristina see aeg kahes bändis Väike-Maarja kultuurimajas ning Kehtna NST kooli bändis ja eks nende bändidega algasid ka minu esimesed pulmades esinemised.

2. Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest

Esimene eeskuju ehk oli Vallo Taar, kes mind noore poisina oma bändi võttis ja kes ise tänaseni tegev pulmaisa ja pillimees. Tänu temale olen ma pillimängu ja peokorralduse juurde sattunud, seda õppinud ja siiani püsima jäänud. Õppimine käib suures osas läbi kogemuste (ka negatiivsete).

3. Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks ?

Pean pulmateenuste turgu väga tähtsaks, kuna pulmade planeerimine on väga suur, mahukas, vastutusrikas, tähtis ja ka kulukas töö. Üldjuhul pruutpaar korraldab pulma esimest korda ja siis on see “pulmamaailm" talle ka võõras. On väga vajalik, et saaks kuskilt infot pakutavate teenuste, mida need teenused sisaldavad ja hindade kohta. Peab olema valikut pulmateenustest, et leida just see sobiv.

4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike)

Piisav honorar on see, mis paneb sind loobuma ühest loetud suve nädalalõpupäevast, -ööst ja oma plaanidest. Paneb sind tööle ja pingutama selle nimel, et kõik sinu poolt olenev õnnestuks 101%. Honorar peaks katma transpordi, maksude, tehnika kulud ja sealt peaks siis ikka veel palgaraha ka üle jääma.

5. Kuidas võrdlete ennast konkurentidega ?

Pillimehe ja muusikuna on raske võrrelda, sest muusikat ei saa ju mõõta sekundites, meetrites, kilodes jne. Olen seisukohal, et teeme seda, mida oskame ja nii hästi, kui oskame. Meil on kindlasti kujunenud oma “nägu”. Käin võimalikult palju teisi bände kuulamas avalikel esinemistel ja eks siis ikka tekib enda jaoks võrdlusmoment.

6. Miks sa arvad, et sa oled head tegija ?

Arvan, et teen oma asju südamega, kohusetundlikult, teistega arvestades ja see võiks minust teha hea tegija. Pean oluliseks ausust ja ka näiteks kellaaegadest kinnipidamist. Peab nii ennast kui ka näiteks tehnikat ja valgusparki pidevalt täiendama - uuendama, et olla võimalikult hea tegija.

7. Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures ?

Eks iga pillimees vast tahab alati paremini mängida. Hetkel olen jälle sealmaal, et proovin ise laulma hakata rohkem. Pulmade läbirääkimiste faasis peaks saama asjad paremini selgeks rääkida ja siis need ka kirjalikult fikseerima, et ei tekiks pärast lahkhelisid.

8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul ?

Eks tegelikult on ju terve pulm kokku kallis ja teha tuleb raskeid valikuid õnnestumise nimel. Ei taha kellegi hinda kommenteerida ja eks igaüks küsibki niipalju, kui tema seda õigeks peab. Ka meil, ansambel "Taas” on oma kindel hind ja ega me vähempakkumistel ei osalegi. Samas vahel soovitan tuttavatele, et kui sa ei jõua head bändi võtta, siis pane juba telefonist või läpakast just see muusika, mida sa ise kuulda tahad. Eks kõik olegi valikutes. Mõni tahab pulma väikest bändi, teine kindlasti suurt live koosseisu ja hinnavahe on kordades. Kes tahab oma pulmas võimsat ilutulestikku, kes ei pea seda oluliseks. Kellelegi on oluline väga eriline pulmasõiduk, teine jälle ajab läbi sõbra autoga. Selge on ka see, et mis iganes teenust pakutakse pulmas, on selleks nähtud vaeva, tehtud investeeringuid ja palju tööd, et olla konkurentsis ja oma pakutava teenusega hästi toime tulla.

9. Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida ?

Olen pulmad.ee kasutaja olnud 10 aastat. Käin seal lehel pea iga päev. See on kõige tähtsam pulmadega seonduv portaal minu jaoks. Jälgin foorumit, blogisid aga ka infokataloogi, kus näen uusi tegijaid ja saan nende kohta infot. Pulmad.ee on omanäoline ja asjalik! Soovin edu ja pikka iga sellele lehele!

10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Kahjuks pole väljaspool Eestit pulma sattunud, küll aga on tulnud ette Eestis pulmapidu, kus valdav osa inglased, šotlased või soomlased. Seega puudub võrdlus mis kehvem või parem, kui mujal maailmas. Ma arvan, et ajame siin Eestis oma rida ja traditsioone ikka edasi ja ehk ei peaks nii väge lääne kultuuri peale suruma.

11. Sinu kolm kuni viis soovitust noorpaarile ?

  • kunagi ei ole "liiga vara” pulmade planeerimisega ja tegijate broneerimisega alustada. See garanteerib just sellise pulma selliste tegijatega, nagu unistate.
  • kuigi vahel tahaks, aga ärge püüdke kõike asju ise detailselt paika panna. Pean siin silmas, et pulmaisale kõik mängud ja tegevused ette, bändile kõik lood ette jne. Tegijad ei tee pulma erinevalt Teist esimest korda ja küllap nad ikka oma tööd teavad - tunnevad ka.
  • kui tseremoonia on pulmakohas õues, siis peaks mõtlema selle peale, kas seal on vaja võimendust. Kui on, siis peab olema kättesaadav üldjuhul elektrivool. Samuti helitehnikale varikatus vihma korral. Need asjad enne läbi mõelda ja kokku leppida.
  • peaks mõtlema sellele, kas ja mis variandid on peale bändi lõppu muusika võimendamiseks (kui on soov pidutseda edasi).
  • ärge vaevake ennast oma pulmapäeval ära lõputute probleemide ja olmemuredega. Las seda teevad selleks palutud inimesed. Nautige oma pidupäeva täiega!

Ain Kõiv
Ansambel “TAAS” ja “Re-in”
www.taasband.org

Kirjapannud ja avaldanud Virgo Jaani, Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

10-le küsimusele vastab Olavi Andla Blue Drum-ist

Blue Drum teeb Eestis ebatavalisi stiilipulmasid eesti, soome, vene ja inglise keeles. Nad on spetsialiseerunud rahvusvaheliste pulmade tegemisele, s.t. noorpaar on erirahvustest ning külalised tulevad erimaadest.

10 küsimust Eesti noorima pulmaisa Tarvi Suur'ga

Saage tuttavaks, see on Eesti noorim pulmaisa Tarvi Suur.

10 küsimust pulmaisa ja õhtujuhi Karl Pütsep'ga

Saage tuttavaks, see on pulmaisa ja õhtujuht Karl Pütsep!

10 küsimust Tomvar Films videograafi Toomas Vardjaga

Tere ja imelist uut aastat kõigile! Seekordne intervjueeritav on Toomas Vardja ehk Tomvar Films omanik.

10 küsimust tegijale - intervjuu ans. Imre Saarna & The…

Lõpuks jõudsin ka küsida vastused selliselt healt tegijalt nagu Imre Saarna & The Beat - kindlasti üks Eesti parimaid tantsuansambleid - kiired ja otsekohesed ja ausad vastused. Kuidas sattusite pulmade juurde ?