10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Margo Hussariga

Virgo Jaani
10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Margo Hussariga

Tervitus-

Olen juba pikemalt tahtnud hakata tegema lühikesi intervjuusid Eesti heade tegijatega, et neid tutuvustada ning sundida (sic!) neid natuke endast rääkima - no lõpuks sain selleks aega. Kõikidele tegijatele esitan ma enamvähem samad 10-11 küsimust (enamvähem lihtsalt sellepärast, et mõned küsimused lihtsalt mingis tegevusvaldkonnas tuleb välja vahetada).

Eks ma plaanis teha ka inverjuiu endaga - aga nii, et keegi pulmaisadest paneb selle kirja ja avaldab :D.

Ja alustame Margo Hussarist - üks Eesti parimaid pulmaisasid ning hea inimene ka niisama.

1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

Oma esimese pulmaisa rolli tegin koos tantsutrupi kaaslastega 2006. aastal oma enda tantsurühma liikmetele, kes omavahel otsustasid lisaks leiva ühte kappi panekule ka sõrmused sõrme panna. Ja sealt hakkas vaikselt julgust tulema rohkem pulmadele keskenduda. Enne seda tegin mõned aastad asutuste pidusid ja juubeleid.

2. Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest?

Ausalt öeldes otsest eeskuju polnud. Lugesin palju pulmade kohta ja otsisin välja mängulisi tegevusi, mis mind ennast kõnetasid. Ka tuttavad hakkasid mulle just mängude raamatuid kinkima. Hakkasin kohe algusest peale välja töötama “oma nägu” pulmaisana. 

3. Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks ?

On oluline, et noorpaarid teavad, kelle poole pöörduda küsimustega et saada nõuandeid ja abi. Näen palju noorpaare, kes on käinud elus vaid paaris pulmas, või siis mitte üheski. Puudub konkreetne arusaam, mis pulmas üldse tehakse, mis on need traditsioonid ja kuidas neid läbi viia.

4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike) ?

Hind on ajaga kujunenud. Piisav honorar on see, millega tunnen end motiveerituna. Oskan väärtustada ka juba oma natukest vaba aega ja alla teatava hinnapiiri ma olen kohe küsijate vastu aus ning ei võta tööd/pulma vastu. 

5. Kuidas võrdlete ennast konkurentidega ?

Pulmaisana ei lasku ma teiste pulmaisade kommenteerimisse, kuna pole nende töötegemist ja peojuhtimist ise otseselt pealt näinud. Lihtsam on mul soovitada pulmalistele teisi tegijaid, kelle tööd pulmas näen, olles ise samas pulmaisa.

6. Miks sa arvad, et sa oled head tegija ?

Seda küsis minu käest ka ükskord esimesel kohtumisel üks noorpaar. Vastasingi siis, et ma ise pole endale seda tiitlit andnud- see ikka inimeste valik. Aga kui olla julgem, siis pean enda tugevuseks seda, et ise pulma juhtides ma ka naudin seda. Ehk näpistan ka enesele positiivset energiat, mis pulmades tekib. Usun, et seda tunnetavad ka noorpaarid ja pulmakülalised. Olen oma tegevustes raamidest väljas ja loen pigem rahvast, kui et järgin mingit kümneminutilise täpsusega ajakava. Samas ei unusta kokkuleppeid noorpaariga.

7. Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures ?

Põhimõtteliselt peaksin parandama enda broneeringukalendrit :D Ehk tunnen vahel, võiks vähem end kinni lasta broneerida ning ka enesele vabamat suve lubada.

8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul ?

Siin ma usun, et turg paneb kõik paika. Vastavalt teenusepakkujale ja tema hõivatusele on kujunenud ka hind. Tihtilugu saad ikka seda, mida tellid, ka vastavas hinnaklassis. 

9. Mida arvad Pulmad.ee-st (lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida )?

Ma usun tõsimeeli, et Pulmad.ee on ainus tõsiseltvõetav pulmade alane infoportaal Eestis. On küll üritatud tekitada samalaadseid keskkondi või teenusegruppe näiteks facebookis, kuid oma mastaabilt jäävad need Pulmad.ee lehele alla.

10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Tehes palju igal aastal ka Inglisekeelseid pulmi, siis olen aru saanud, et selliseid tempokaid pulmi, nagu meil Eestis, mujal lääneriikides ja teistel mandritel ei teata. Pidevalt imestatakse selle üle, kui oluline siiski on peojuht, ehk pulmaisa. Samuti seda, et eestlaslikult on pulmalaud alati söögist ja joogist tulvil :D Pigem kutsutakse Eesti pulmaisasid ja ka ansambleid mujale riikidesse pulma läbi viima, mis näitab selgelt meie taset. Ma ise olen saanud kutseid minna pulma läbi viima Lätti, Soome, Inglismaale ja ka Egiptusesse. Kahjuks juba eelnevate broneeringute tõttu pole saanud alati igale poole minna.

11. Sinu soovitused noorpaarile ?

  • Kui paigas pulmakuupäev, siis soovitan kohe tegeleda ka peokoha ja pulmategijate otsimise ja broneerimisega. Muidu jääte lihtsalt hiljaks ja Teile sobiv koht/ tegija napsatakse nina eest ära.
  • Kui olete võtnud pulmaisa, siis usaldage teda. Pulmas tehtava arutate loomulikult koos läbi, kuid näiteks mange 100 % ei saa pulmaisale ette öelda. Las pulmaisa suhtleb rahvaga ja teeb oma tegevusi vastavalt kohapealsele seltskonnale- siis on tulemus parem.
  • Võimalusel ärge jätke olulisi ülesandeid peol oma külaliste kanda. Külalised las ikka naudivad Teie pulma. Muidugi nad ei oleks vastu otseselt Teie soovile, kuid poolik õun pole siiski terve õun. Mõtlen siis näiteks- fotograaf, videomees, ansambel ja pulmaisa. Palgates oma pulma tegija saate olla kindel, et see mees/naine keskendub täielikult oma ülesandele.
  • Ärge tehke pulmapidu võlgu, ehk laenurahadega. Kui pole eelarve koos, siis kas oodake veel aastake, või tehke väiksem pidu. Abielu laenurahadega alustada- ei kõla just paljutõotavalt.
  • Kui eeltöö pulmaisaga on hästi tehtud, siis võite julgelt oma pulmapäeva nautida.

Küsinud ja kirja pannud Virgo Jaani, Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

10 küsimust tegijale - pulmaisa Veiko Veiert

10 küsimust väga heale pulmaisale ja väga heale inimesele - Veiko Veiert!  1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Martin Liivetiga.

Käes on järjekordse "10 küsimust tegijale" aeg ning seekord on meie uurimise all pulmaisa Martin Liivet.

10 küsimust tegijale - pulmaisa Vahur Jüris

Lõpuks oli tal aega ja lõpuks sain vastused (tegelikult ikka on asi minus, et polnud aega kogu aeg kukil istuda) - ka minu õpetaja, väga pika kogemuspagasiga, lihtsalt hea inimene ja üks parimaid Eesti pulmaisasid. Vastab Vahur Jüris!

10 küsimust Tomvar Films videograafi Toomas Vardjaga

Tere ja imelist uut aastat kõigile! Seekordne intervjueeritav on Toomas Vardja ehk Tomvar Films omanik.

10 küsimust tegijale - intervjuu DJ Tõnis Kotsariga

Jõudsime esimese DJ juurde - Tõnis Kotsar võttis aega vastata ning rääkida, mis ta arvab pulmadest. Järjekordselt üks väga hea tegija, kellega mul endal on au olnud koos teha päris palju erinevaid pulmi. Aga siit siis vastused.