10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Martin Liivetiga.

Virgo Jaani
Pulmad.ee - Elu tähtsaim lehekülg. Kogu info pulmade korraldamisest!

Käes on järjekordse "10 küsimust tegijale" aeg ning seekord on meie uurimise all pulmaisa Martin Liivet. Ütlen ausalt, et olen ise tema käest nii mõndagi õppinud ja kui keegi tahab teada, milline on korralik Eesti pulm, siis selleks on vist ainult üks pulmaisa eestis ning see ongi Martin.

Aga vastused on siin allpool.

1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

Õppides Tallinna Ped. Instituudis kultuuriteaduskonna näitejuhtime I kursusel 1979 a., arvas TPI -kast lapsepõlvesõber ja naaber, et tule talle pulmavanemaks...Algul põtkisin kõvasti vastu! Mõjus aga põhjendus - sa ju õpid näitlemist ja lavastamist, kuidas sa ei oska?!? Uhkus, ülbus ja edevus said võitu! Hirm oli aga suur ning võtsin igaks juhuks ka kursusevenna endale appi. Tegime kohutavalt ettevalmistusi, iga minut oli planeeritud, analüüsitud ja uurisime õppejõududelt lisa. 200 pulmalist said lõpuks tõesti tavapulmadest erineva ning toreda elamuse, sest kutseid pulmi teha saime sealtki edaspidi mõlemad, nüüd juba iseseisvalt tegutsedes.

2. Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest

Algul ikka iseteadlikult, olin ju näitejuht-lavastaja! Tartus ja Tallinnas olid mitmed legendaarsed pulmaisad ( Tuvike, Krass, Metsala ), kes harva kohtudes eriti ligi ei lasknud oma tegevustele, materjalidele aga kohtudes registreerimistel Per. büroodes enne pulmi vahel ikka sulasid ning hakkasid usaldama.

Mõned näod, nimed aegade hämarusest on meeles, mõned nn. "mölalõuad" tulevad ikka taas silmade ette. Aegade jooksul, kogemustega tekkimisega hakkas ka endal küsimusi rohkem tekkima ning tuli lisa otsida. 

1984 aastal, tänase nimetusega Rahvakultuuri Keskuses, korraldatud Pulmavanemate koolitusel sain eelpool mainitutega tihti kokku. Põnevaimad ning huvitavamad tarkuseid pulmadest sain kõigerohkem nendega ühiselt Tallinnas ööbides ning koos napsi võttes. Need tarkused, soovitused, õpetused koos pakutava aastase õppeprogrammi-koolitusega andsid kauaks põhja alla.

3. Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks ?

Pulmavanemana näen pulmades tihti peata olekut, eestlaslikku võlts-tagasihoidlikust nn. loomuliku vabaduse puudust, ootust, et keegi ütleks midagi, keegi teeks midagi, keegi otsustaks. Leian, et siin ongi pulmavanema koht anda võti vabaduseks, meeloluks ja luua pidulik tunne noorpaarile ja külalistele.
Laiemalt võttes, see on pidu, mida kõik tahavad teha hästi, huvitavalt ning eriliselt, et kaua meeles püsiks.

Arvestades kõike seda mida noorpaaridel pulmade läbiviimiseks vajalik, siis kõik olemasolevad teenused, uued ja vanad, eriskummalise ning innovaatilised on sellel turul vajalikud. Ainult ei tohi unustada üht tõde, iga asi omal ajal ning sobivas kohas - terviklik, valitud olusid arvestav visioon kaunistab iga pulmapidu!

4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike) ?

Turg reguleerib hinna, oleks sellele kõige viisakam vastus! Me kõik aga tahame rohkem, arvestades ning kalkuleerides oma kohta turul, kulutatud aega ja konkurentsist tulenevat positsiooni. Olen endale mõelnud honorari osa ja kaasnevad lisad, olgu selleks aeg, kaugus või minu vahendavad teenused. Lahkudes pulmapeolt või mõnelt teiselt ürituselt, mida olen õhtujuhina vedanud, tunnen heameelt, kui see on väärikalt tasustatud.

Honorar peaks katma nn. kaudsed kulud: enesetäiendus, riietus, kaasnevad pikaajalised sellesuunalised tegevused ja vahendid, olme.

Honorarile liituv summa antud konkreetse ürituse otsesed lisakulud.

5. Kuidas võrdlete ennast konkurentidega ?

Eesti vabariik saab sada, minul samal ajal 40 aastat pulmaturul oldud! Üle tuhande pulma, lisaks samapalju ka muid üritusi läbi viidud.

Ma ei tahaks enam võrrelda, tahaks olemasolevat, kiiresti paisuvat pulmavanemate turgu jälgides lihtsalt väheke nõu anda.

Head kolleegid õhtujuhid, pulmavanemad - ei ole odavat ega kõrget hinda selle töö eest, on head, keskmised ja kehvad õhtujuhid. On õnnestunud üritusi, on kehvemini läinuid ja tuksi keeratuid. Meie moraalset pale hoiab õiglaselt küsitud hind, nn. tsunftiau! Leidke oma koht pulmamaastikul õhtujuhina, omapärase käekirja ja üllatava erilisusega ning andke tuld!

6. Miks sa arvad, et sa oled hea tegija ?

Sest ikka veel pakutakse tööd pulmavanemana, mis tuleb üllatav-üllatav just pulmadest nähtu ning tehtu järgi, tuttavalt kuuldu ja kolleegide soovituste kaudu. Ei ole tõesti panustanud eriti reklaami, enese müümisse ega lausaktiivsesse enese promomisse.

VAIKSELT ITSITAN PIHKU JA VÕTAN TURULT OMA OSA IKKA ÄRA, EI SAA TE MINUST VEEL LAHTI!

7. Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures ?

Tahaks tagasi poisiks! Veel tahaks osata keeli ja korrata üle kõik õpitu teatrikoolis. Hääle-ja kõnekoolitus, sõna valdamine avalikul üritusel, näitlejameisterlikus, avaliku kõne pidamise oskus, uute tegevuste-mängude õppimine ja publiku haaramise, kättevõitmise kunst vajaks täiustamist.

Aegajalt tegelen ka täna sellega aga seda kõike soovitaks ennekõike alustatavatele, täna ja eile turule tulnud õhtujuhtidele - pulmavanematele. Tegelege enesetäiendamisega, uskuge, SEE ON HOMNE HONORAR.

Iga pulm on nagu vettehüpe tundmatus kohas ja sa pead välja ujuma! Tähtis on nn. paigutatud poid, seatud majakad ja maamärgid. Tuleb kindlalt välja ujuda, kaasa haarata sügav vesi, panna ta oma käe järgi tormlema ja sadamgi üles leida. Niisama ulpida, vett sogada ja uppuja eneseteostusele küll ei maksa loota.

8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul ?

Kallis on kui käed on ümber armsama, odav kui seda teeskled!

Pulmaturul on kallis ülehinnatud teenus, minnes reklaami, ärarääkimise ja lubaduste ohvriks. Odav, alla omahinna pakutav spekulatsioon, suure riski võtmine ja ahvatlusega kaasa minemine.

Kuuldes vahel müstiliselt ülehinnatud hindasid ja teades pakutava sisu on kurb ning tahaks noorpaaridele kaasa tunda. Vahel tunnen, et olen vist ise ka sellest haiget saanud, sest see puudutab moraalselt, tsunftiliikmeks olemist.

9. Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida ?

Väga hea koht tulevastele abiellujatele, et teada saada mis neid ootab ees, kui hakkad ise pulmi ette valmistama. Tänased noored on iseteadjad, isetegijad ning kõik pruudid on projekti "PULMAD" juhid, ettevalmistajad. Kes seda tõesti tahab teha, saab sellelt lehelt väga palju kasulikku abi ja nõuandeid. Kahjuks otsitakse vaid teenusepakkujaid, tegijaid, esinejaid jne. Meie tänapäeva kiire aeg loob olukorra kus süvenemiseks puudub tihti aeg, võimalus ja pealispinnal ulpides ei viitsita lugeda kasulikke nõuandeid, soovitusi ning kogemusi, mis lehel on igati olemas.

Pulmad.ee on väga arvestav ja igati soovitav leht lugeda, süüvida kõigile, ka teenusepakkujatele.

10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Kui mujal maailmas kasutab pulmakorraldusliku teenust 60-65 % noorpaaridest, siis Eestis vaid 20-30 % ja seda ainult osaliselt kogu teenuste mahust.

Pulmakorraldusfirmad peavad jõulisemalt tooma eelised esile, looma usalduse ning kergendama noorpaaride ettevalmistusele kuluvat aega. Iga kingsepp ikka oma liistu juures!

Me peaksime hoidma ja säilitama kindlasti Eesti pulma eripära: aktiivne, meeleolukas, tegevustega põimitud ja rahvalike pulmakommete sümbioos. Neid elemente ja sellist pidu tahab näha iga eesti pulma külastav välismaalane, tahame ka meie ise! See on aga suuresti PULMAVANEMA TÖÖ.

11. Sinu kolm kuni viis soovitust noorpaarile ?

Armsad noorpaarid, kas mäletate oma koosoldud aja ilusamaid, hingelisemaid ja emotsionaalsemaid hetki? Mäluge mõtetes läbi kasvõi pelk silitus või tuletage meelde esimene suudlus! Vaadake teineteisele hinge, südamesse ning nautige pulmapäeval vaid üht - oma ARMASTUST.

See on päev, mil lausute teineteisele ABIELUVANDE ja lühikese sõna JAH, siis teadke, see ongi Teie eelneva koos oldud elu kokkuköidetud raamat, salmik või väike armastust täis eepos.

PULMAPÄEV - see on kuulutus, tõotus ja kinnitus oma vanematele, lähedastele, sõpradele ja kolleegidele, et Te kuulute ühte. Sellest päevas jätkate perekonnana inimkonna tähtsamat etappi, viies edasi elu ja ühiskonda.

PEREKOND - see on ühised arusaamad, tegevused, otsused, eelarve, lapsed, elamise tempo, harrastused, vastutus... 

PULMAPIDU - ajalooliselt on see hüvastijätt poissmehe ja neiupõlvega, vallalise eluga. Sellesse päeva kätketi alati kõik positiivne, sest seda peetakse terves maailmas ainult heade ennete ja abielu õnnistuste päevaks. Kõik tegevused, mängud, traditsioonid ning kombestik olid õnneliku abielu ettevalmistuseks ning kauni kooselu toetuseks.
Head abiellu astujad, tehke oma pulmast kaunis päev, just selline parim päev nagu olete seda soovinud, nagu te olete ise selles elus elanud. Kuulake ka vanemaid, sõpru aga kindlasti neid, kes sellega igapäevaselt tegelevad - professionaalseid pulmavanemaid, pulmakorraldajaid. Konsulteerige nendega ja otsige just seda, mis Teile endile sobib ja mida tahate oma pulmapäeval näha ning kogeda. Mis sobib mõisapulma ei ole alati sobilik turismitalu pulmas ning vastupidi!

Ärge unustage ka kauneid, hea abieluõnne endeid - vanu pulmakombeid!

KIrja pannud ja avaldanud Virgo Jaani, Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

10 küsimust tegijale - intervjuu Tarmo Sillaotsaga, väga…

Järgmisena tutvustaks ühte eesti väga head pianisti ja mu head sõpra, Tarmo Sillaotsa. Usun, et olete teda näinud ja kuulnud päris paljudes kohtades mängimas. 1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10 küsimust tegijale - intervjuu Ain Kõivuga, ansamblist…

Neljas tutvustav intervjuu on olemas ning see on ühest Eesti tuntud pulmabändist ning tema eestvedajast - Ain Kõiv ansamblist "Taas". Vastused allpool. 1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10 küsimust tegijale - intervjuu ans. Imre Saarna & The…

Lõpuks jõudsin ka küsida vastused selliselt healt tegijalt nagu Imre Saarna & The Beat - kindlasti üks Eesti parimaid tantsuansambleid - kiired ja otsekohesed ja ausad vastused. Kuidas sattusite pulmade juurde ?

10 küsimust tegijale - pulmaisa Veiko Veiert

10 küsimust väga heale pulmaisale ja väga heale inimesele - Veiko Veiert!  1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10 küsimust tegijale - intervjuu DJ Tõnis Kotsariga

Jõudsime esimese DJ juurde - Tõnis Kotsar võttis aega vastata ning rääkida, mis ta arvab pulmadest. Järjekordselt üks väga hea tegija, kellega mul endal on au olnud koos teha päris palju erinevaid pulmi. Aga siit siis vastused.