Noorpaarid, ma kardan, et teile tehakse "tünni"...

Virgo Jaani
Noorpaarid, ma kardan, et teile tehakse "tünni"...

Tervitus-

Miks siis selline pealkiri ?

Ajendas kirjutama kaks seika ühes pulmas, mida saab tõestada ka peokoha teenindusjuht, kellega me üksteisele peale neid juhtumeid otsa vaatasime ning sügavalt ohkasime.

Ei temal ega minul sellist kahte kogemust viimase 10 aasta jooksul pole olnud.

Üks on seotud ilutulestikuga ja teine on seotud tordiga.

Esimene on nn ilutulestiku edasimüüja (keegi, kes ise ilutulestikku ei tooda, vaid võtab valmis tükid ning paugutab nendega) ja teine torditegija Tartust.

Alustame ilutulestikuks ja esimesena ütlen selle lause, et Eesti ilutulestikumeistrid on tegelikult head kuid neid on minu arvates ainult 3 (jah, yep, minu arvates -Arnika, Hansa ja ka meie enda firma Showcase Ilutulestikud).

Ma pole ka teistega koostööd teinud ja kindlasti noorpaarid aitavad mind, öeldes veel nende arvates häid.

Aga mida ma kindlasti tulevikus ei soovita, on algajate või siis laiskade edasimüüjate kasutamine pulmas. Nad ei oska, nad ei viitsi ja nad maksavad teenuse kvaliteediga võrreldes pea sama palju kui nn päris tegijad.

Palun öelge, et on ka häid vahendajaid, pliis, vastasel juhul on mu pettumus väga suur :(

Miks ma siis need vahendajad ühte patta panen ?

Esiteks teevad ka noorpaarid nii (mida ma praegu meelega teen), et kui üks tegija on kehv, siis arvatakse et ka teised on. Ehk siis ühel turusegmendil tegutsejad peavad teadma, et üks tilk meepotis tõmbab ka teiste renomee alla. Kuigi ei peaks. Ja kuna Eestis puudub nö eneseregulatsioon ehk siis konkurendid ei näita näpuga ja alltöövõtjatele ka ei julgeta vist öelda, kuidas peab, siis ongi võimalik, et väga heade tegijate kõrval tegutsevad ka saamatud ning haledad koopiad.

Aga raha võetakse sama palju kui head tegijad seda teevad.

Ja miks ma praegu siis seda vahendajat sarjan ? Alustame sellest, et hea tegija on valmis kell 2200, ta on ise rääkinud nii peokohaga, noorpaariga, pulmaisaga ning ta on leppinud kokku kus täpselt ilutulestikku tehakse. 

Mõningaste mööndustega vaatab ilutulestiku tegija ka seda, et ilutulestik oleks kontseptuaalselt kena ning ei lase seda "pauku" ühe põõsa tagant ülesse - mida noorpaarid ei tea, on see et tegelikult on ilusasti maastikkusse peidetud ning läbimõeldud ilutulestik sadu kordi kenam kui see, mis lastakse nn kahest kastist, mis on paigutatud üheteise selja taha.

Samuti teeb hea tegija oma ilutulestiku nii, et ei oleks aru saada, kes süütab - igasugused puldid ja juhtmed on alati väga teretulnud, eriti praegusel ajal - kõik on pm wireless. Ja igasugused kollaste/punaste vestidega mehed puude taga otse ilutulestiku valguses tikkudega ringi jooksmas - big no no. Yep, aasta on 2018 ja ikka veel on nii - vestid on kadunud, sest siis ehk ei näe tegijaid :D

Ja kuna see tegija jõudis kohale kella 2300-ks (tal polnud küll palju midagi ülesse panna), pani oma paugu valmis valesse kohta (kusjuures ei saanud muuta ka sest aega polnud ja valesse kohta pani ta sellepärast et ei küsinud. Ja kui ma ütlesin, et võiksite ette poole minna, siis öeldi, et nad ei saa, kuna ei tohi.

Kurjam, kogu aeg on tohtinud ja kogu aega on profid seda nii paigutanud. Ma ei palunud neil rahva sekka minna, lihtsalt 10 meetrit sellest kuusepuust ettepoole.

Eks ma sain aru ka, auto oli neil pargitud kohe kastide kõrvale - ikka lihtsam ju pärast ära koristada kui auto on 10 meetri kaugusel.

Ning miks ma arvan, et noorpaar või tellija said "tünga" - lihtsalt sellepärast, et hind oli sama, kui oleks võetud keegi teine eelpool manitutest (lihtsalt näitena) ja ilutulestik oleks kordades kenam olnud.

Läheme tortide juurde edasi. Ei kavatse rääkida tordi maitsest, sest see oli hea. Ei kavatse rääkida tordi kujundusest, sest see oli hea. Ei kavatse rääkida hinnast, sest see kindlasti oli konkureerimisvõimeline kõikidega.

Kavatsen rääkida, sellest millise näitemängu korraldas torditegija tordi ettevalmistamise sildi all. Ja mina ei ole sellist ettevalmistust mitte kunagi näinud, samuti ei ole seda näinud ka peokoha teenindusjuht, kuigi me oleme mõlemad näinud kõike :D

Esiteks pidid teenindajad tooma tordilaua alla keldrisse, sest oli vaja tort sinna valmis panna. Mõeldud tehtud, tüdrukud viisid tordilaua alla. Neljakesi olid seal juures. Seal tuli välja, et tordilaud tuli alla tuua ainult selleks, et torditegija saaks teha pildid tordist. 

Edasi ei meeldinud torditegijale taust, pilt ei tule hea. Nojah, siis veeretati tordilaud torditegija palvel teise ruumi, võeti laualt linad ja kaunistus, sest laud ei mahtunud muidu sinna saali. Selle kõigega tegeles kogu aega neli teenindajat. Kõige lõpuks veeretati see laud ka täpselt sama targalt sinna, kus tort oleks pidanud olema. Tund aega lihtsalt teeninduse poole pealt maha visatud aega ja raha :(

Siis sattusin sinna esimest korda mina. Ja imestasin, et miks on vaja selle tordiga niipalju tegeleda ? Pole veel kordagi näinud, et sellise lihtsa tordipuhul peaks 4 inimest all torti teenindama ? Lihtsa tordi selles mõttes, et seal ei olnud mingeid kujunduselemente millega ei saaks ka teenindav personal hakkama !

Ning miks ma rõhutan seda nelja teenindajat kogu aeg ? Sest kui pidu on planeeritud teenindama 6 inimeste, siis 4 teenindaja ära võtmine torditegija enda initsiatiivil tekitab peosaalis korraliku järjekorra ja nn "pisikaose". See on midagi, mida noorpaar ei näe ja ei saagi kunagi teadma, aga miks ei võiks tegijad arvestada teiste tegijatega, eriti kui nende osa on just selline, mis tuleb kavasse sisse paigutada.

Ja jälle, aga kus see "tüng" siis on ? Aga tüng on seal, et selle nn kaunistamise lisateenusega võetakse lihtsalt lisaraha, sest teenus ju maksab. Aga tegelikult ei ole selle teenuse sees midagi, mis nõuaks raha. Ja pigem lihtsalt seab teenindava personali suure pinge alla, mida nad ei ole planeerinud.

Muuseas, isegi selle lisarahata olen märganud, et kõik uuemad tegijad, kes pole pikalt turul olnud räägivad mingist müstilisest lisakaunistamisest, mida saab teha mingil müstiliselt täpsel torditoomise kellaajal. Ja mul ei oleks selle lisakaunistamise ja ettevalmistamise vastu mitte midagi, kuulake nüüd tähelepanelikult, kui seal oleks midagi kaunistada ja ettevalmistada.

No ei ole !

Ehk siis "tüng"...eriti siis kui raha küsitakse.

Tervitades,

Virgo
Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

Maris Nurk, videointervjuu pruudiga ehk me saame hakkama!

Videointervjuu pruudiga ehk me saame hakkama! Praegu on see aeg, kus käes on kriis ning me saame aru, et läbi saame sellest kriisist ainult üheskoos, ainult tervikliku ühiskonnana.

Millal ja kuidas jagada oma pulmadeks loodud kodulehte…

Tervist noorpaarid, siin Digipulm :)

Filosoofiline Mõtisklus Eesti Pulmatrendid aastal 2019

Mis võiksid olla Eesti Pulmatrendid 2019 ? Kas neid üldse on? Või kes loob Eestis trende ? Ja kes loob Eestis pulmatrende?

Peidetud kulud pulmades ehk miks eelarved lõhki lähevad ?

Olete aegajalt mõelnud sellele, et kurjam, näed tegin alguses endale pulmaeelarve, omaarust täiesti suure ja normaalse, aga ikka leidus kulusid, mis viisid eelarve siis 10, 15, 20, 30% kallimaks ?

Väike selgitav pulmasõnastik - mis on mis ja keda kuidas…

Eelkosjad oli väike eelkokkulepe kosilaste tulekuks. Põhjuseks oli hirm kosjade tagasilükkamise ees ja teadupärast oli kosjade tagasilükkamine oli ebameeldiv ja pilkeid kaasatoov.