Pulmamess

 

 

Lapsed pulmades - kas ma ikka pean kutsuma...

Virgo Jaani
Lapsed pulmades - kas ma ikka pean kutsuma...

Pulmad on iga noorpaari jaoks tähtis ja eriline sündmus, kuid planeerimine võib sattuda miini otsa momendi, kui otsustate, kas lapsed teie pulmas on teretulnud või pigem mitte. Ja siin me ei mõtle seda, kas noort peret on tulemas. Mõtleme seda noort peret, mis juba teie sõpradel on. Uskuge sellest lihtsast teemast on juba ammusest ajast suudetud skandaale ja sõdu tekitada, miks mitte sellest sii korraks ka rääkida.Ehk siis nagu peakirjas: Lapsed pulmades - kas ma ikka pean kutsuma...

Me oleme seda teemat Pulmad.ee-s arutanud esimest korda oma 10 või 11 aastat tagasi, kui see oli teemaks just külaliste käitumise kohta.

Ja uuesti tuli see kõik meelde, kui Triin Roos (elu24.ee ajakirjanik) võttis ühendust ning küsis, et mida ma arvan Helsingis Sanomates avaldatud artiklis "Lapsiasiavaltuutettu lapsettomista häistä: ”Mitä jos ilmaisisi kutsussa, että ei halua paikalle vammaisia?”

Ehk siis peakiri lihtsas eesti keeles - Lasteombudsman lasteta pulmade kohta: "Mis oleks, kui te ütleksite kutses, et te ei soovi puuetega inimeste osalemist?"

Ärge võta seda lauset kui kellegi soovi. See oli näitena selle kohta, kui noorpaar kirjutab kutsele, et pulmadesse lapsi nad ei oota, siis kas oleks ka normaalne kirjutada, et puudega inimene pole oodatud? Ja näitena kui lihtsalt rullub lahti "pisiskandaal", kus võtab sõna lastekaitseametnik, tõused torm sõprade ja sugulaste seas ning juba küsivad, mõned, et sama loogika järgi pole ka puuetega inimesed oodatud nign järgmise sammuna on kolmas maailmasõda alanud.Näete, kuidas üks süütu lause võib lumepallina kasvada ja lõpuks põhjustada skandaali, kus keegi võrdleb põhimõtteliselt teie pulmapidu poliitikaga!

Aga paneks siis lihtsalt paika, ilma roosamannata, et mis on siis plussid ja mis on miinused?

Pluss

Lapsed toovad pulmadesse palju rõõmu ja siirast naeru. Nende siirus ja emotsioonid võivad muuta päeva veelgi erilisemaks. Kujutage ette, kuidas pisikesed lilled neiud viskavad roosilehti või väikesed poissmehed käivad tähtsa näoga ringi nagu miniversioonid Koit Toomest.

Aga kui otsustate lapsed kutsuda, mõelge läbi, kuidas neid lõbustada. Joonistamisnurk, mänguala või spetsiaalne lastehoidja võivad olla suurepärased lahendused​

Miinus

Lapsed võivad olla lärmakad ja rahutud, mis võib segada tseremooniat ja pidulikku atmosfääri. Kujutage ette, et just siis, kui olete jõudmas oma tõotuste kõige südamlikuma osani, otsustab väike Juku kõva häälega kuulutada, et tal on vaja potile. Vanemad võivad tunda ennast ebamugavalt, püüdes samal ajal lapsi rahustada ja üritust nautida. See võib tähendada, et vanemad veedavad suure osa peost väljaspool saali, lastega tegeledes.

Või ka pulmaisa vaatepunkt, kelle jaoks on aegajalt raske head pulmapidu teha, sest pole kellega teha. Kõik on kuskil lastega...

Ajalooline perspektiiv

Kunagi olid pulmad kogu suguvõsa ettevõtmine, kus kokku tulid mitmed põlvkonnad. Külaliste arv võis ulatuda 200-300 inimeseni. Kõik, alates vanaemadest ja vanaisadest kuni kolmanda ringi onude ja tädide lasteni, olid kohal.

Rõhutame - ilma igasuguse küsimiseta olid kõik kohal!

Aga tänapäeval on pulmad muutunud privaatsemaks ja väiksemaks. Üheks konkreetseks põhjuseks, miks pulmapeod on muutunud väiksemaks, on just eelpool mainutud "ajaloolile perspektiiv elik kogu suguvõsa oli kohal" ning aitas kogu üritust planeerida ja finantseerida, aga nüüd on kõik noorpaari õlul​.

Kuidas teha õige otsus?

Otsus, kas kutsuda lapsi pulma või mitte, põhineb 100% ratsionaalsel mõtlemisel ja 100% rationaalsel tegurite ning nendeks teguriteks on ajakava, asukoht, tegevused ja eelarve. Kindlasti suudate endale leida veel tegureid, aga mina rohkem ei suutnud.

 • Pulmade ajakava
  Kui pidu kestab hiliste tundideni, võib laste kohalolek olla keeruline.
   
 • Pulmade asukoht
  Kas koht on laste jaoks sobiv ja turvaline? Kui kaugel on veekogud, kui on veekogud, kas on keegi, kes koguaeg lapsi jälgib jne.
   
 • Tegevuste lastega
  Kas teil on võimalik korraldada eraldi tegevusi ja meelelahutust lastele? Ja see ei saa olla pulmakülaline (a la, anname kellelegi pulmaameti ja nii on hea küll...). Paljud külalised vastavad, et oh ei, me saame ju ise lapsehoidmisega hakkama pulmade ajal. Tore. Aga miks te kurjami pärast lapsehoidmisega pulmas tegelete? Teid on sinna kutsutud kui külalised, aga enamuse aja teid peosaalis pole, sest olete lastega. Ma olen olnud pulmades, kus külalisi oli kutsutud (võis lapsed kaasas võtta) 100, saali jõudis 50 ning neist jäi järgi mingi moment 30...Sest kõigil oli vaja tegeleda oma lastega.
   
 • Eelarve
  Kas mul on ka eelarvet tulla vastu külalistele, et nad saaksid lapsed kaasa võtta. Kui arvate, et lapse kaasavõtmisel ei kaasne noorpaarile kulusid (nad on ju väiksed, nad ei söö palju, nad saavad iseendaga hakkama), siis eksite rängalt. Lapsed enamasti ei söö seda mis sobib täiskasvanutele, mida väiksem laps, seda rohkem tal tähelepanu on vaja. Vajalik on eraldi lastemenüü ja kindlasti ka lapsehoidja. Eriti kui on läheduses eelmises punktis mainitud "veekogu". 

Kõik, neli (kusjuures "Tegevused lastega" on ka otseselt seotud eelarvega) küsimust, vasta neile ning sa tead, kas kirjutad kutsele, et "Tulge kõik" või "Palun jätke lapsed koju".

Kuidas teavitada külalisi?

Kui otsustate lapsi mitte kutsuda, on oluline seda viisakalt ja selgelt kommunikeerida. Rõhk on siin sõnal "selgelt". Mitte mingisugust keerutamist, vaid lisage pulmakutsele märkus stiilis "Täiskasvanute pidu" või "Palume lapsed koju jätta". Samuti saate oma pulma veebilehel külalisi ette teavitada ja pakkuda soovitusi lapsehoidjate kohta (selle idee pakkus välja ChatGPT ning kuigi see tundub alguses hea, siis tean, et pulmade organiseerimise selles faasis, kus neid soovitusi on vaja, ei ole noorpaaril sellega aega tegeleda.

Ja kui keegi hakkab kurtma, siis naeratage ja öelge: "Me tõesti armastame teie lapsi, aga seekord tahame, et saaksite rahulikult meiega koos pidutseda"​.

Ehk siis kokkuvõtteks külalistele - võta kuidas tahad, tee skandaal või mitte, hala kui palju tahad ning kaeba raske saatuse üle, need on noorpaari pulmad ja on noorpaari otsustada, kuidas ta tahab oma pulmades olla.

Ja ka noorpaarile - kõige tähtsam on, et teie pulmapäev vastaks teie soovidele. Ja olgu teie valik milline tahes, oluline on seda otsust külalistele selgelt ja viisakalt kommunikeerida, et vältida arusaamatusi ja tagada sujuv ning meeldejääv pulmapäev kõigile osalejatele.

Kallis noorpaar - pulm on teie päev. Kui otsustate lapsi kutsuda, tehke kõik, et nad oleksid hõivatud ja õnnelikud. Kui otsustate, et soovite ainult täiskasvanuid, olge julged ja selged oma otsuses. Lõppude lõpuks, see on teie eriline päev ja te väärite seda, et see oleks täpselt selline, nagu te unistanud olete.

Lugupidamisega

Virgo
Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

8 põhjust, miks pruutpaar vajab oma pulmadeks kodulehte!

Tervitus, siin Digipulm! Iga päev teeb digimaailm sammu lähemale suurte ja mugavate muudatusteni. Nii on teinud ka pulmatrend olulise arengu selleks, et lihtsustada pruutpaari, pulmakorraldajate kui ka külaliste elu. 

Luuletused, salmid ja ütlused pulmadest, armastusest ning…

Luuletused, salmid ja ütlused pulmadest, armastusest ning abielust. Armastus on kui õhk, mida hingame. Seda ei pruugi alati näha, kuid seda tuntakse, kasutatakse ja vajatakse alati.

Kuidas kajastada "Teie lugu"?

Ahhoi abieluranda sõudjad!

Soovitused käitumiseks ehk kuidas külalisena viisakalt…

Ühesõnaga, on ainult üks soovitus ja palve :) et kui teid on kutsutud pulma, siis palun teil käituda nagu peol, aga mitte nagu matustel.

Külalised ! Külalised ? KÜLALISED!!!

Kirjutatud oma 6 aastat tagasi, aga teema ikka aktuaalne - jätan selle siia muutmata kujul, nii nagu oli origninaalis (Virgo Jaani, 28.01.2019).