Abielusõrmustega seotud etikett ja traditsioonid

Virgo Jaani
Abielusõrmustega seotid etikett ja traditsioonid

Leidsin artikli abielusõrmuste traditsioonidest ja (http://www.detroitpages.com/wedding/detroit_wedding_ring.htm - aga kahjuks pole originaali enam olemas) ning tähendusest. Ehk on kasulik/huvitav lugemine :) Et kuidas mujal ja kuidas meil ja kas traditsioonid hakkavad kattuma:)

Abielusõrmused

Abielusõrmuse valivad armastajad tavaliselt iseloomu, eelarve ja kestvuse järgi. Sõrmuse igapäevane kandmine tähendab paratamatult mõningast kulumist, mistõttu peaks valima midagi, mis peab vastu kogu elu. Sõrmuse tegelik valik aga sõltub sageli sellest, kas armastajad eelistavad samasuguseid sõrmuseid või peab pruudi sõrmus sobima kihlasõrmusega.

Sõrmus sümboliseerib paari armastust ja pühendumust üksteisele. See kinnitab abielutseremoonia ja teeb armastajate suhte ametlikult. Loomulikult on see kõik traditsiooniline ja seaduslikult ei sõltu abielutseremoonia sõrmustest.

Korudma kippuvad küsimused abielusõrmuste kohta:

Mida teeb pruut oma kihlasõrmusega abiellumise päeval?

See on täiesti isiklik valik ja eelistus, kuid on olemas mõned soovitused:

  • Pruut võib paluda oma pruutneitsit kanda oma kihlasõrmust abielutseremoonia lõpuni.
  • Pruut võib tseremoonia lõpuni hoida kihlasõrmust teises käes. Sellisel juhul ole kindel, et su peigmees teab millisesse sõrme abielusõrmus panna. Ära lase tal segadusse sattuda, arvates, et parem käsi on abielusõrmuse käsi, kuna ta näeb kihlasõrmust selles käes:)
  • Sõltuvalt sellest, kuidas sobib, võib pruut jätta oma kihlasõrmuse sinna kus see on ja vahetada sõrmuse koha kui seda on vaja ümber tõsta, peale tseremooniat.
  • Lõpuks võib pruut võtta oma kihlasõrmuse ka hetkeks ära, kuni peig abielusõrmuse pruudile sõrme paneb, kuid siinkohal võib juhtuda, et sõrmed on ärevusest paistes ja sõrmus ei taha ära tulla

Milline sõrm on sõrmuse sõrm?

Lääne traditsioonide järgi kantakse abielusõrmust väikesest sõrmest järgmises sõrmes.

Milline sõrmus läheb sõrme esimesena?

Traditsiooniliselt käib abielusõrmus sõrme enne kihlasõrmust. Teematsõrmus läheb tavaliselt abielusõrmuse „peale”.

Kui pruut kannab kindaid?

Kui pruut kannab pulmatseremoonia ajal kindaid ja ka oma kihlasõrmust, võib kihlasõrmuse kivi olla selline, et paistab kinnaste alt välja. Sellisel juhul soovitatakse pöörata kihlasõrmus kiviga allapoole, pihku, et abielusõrmus paremini ära mahuks. Kui sõrmuseid vahetatakse pulmatseremoonia ajal, eemaldab pruut oma vasaku kinda ja annab selle pruutneitsi kätte. Peigmees paneb seejärel sõrmuse pruudile sõrme, misjärel pannakse kinnas taas kätte.

Kuidas saavad sõrmused kirikusse ja kes need võtab?

Tavaliselt vastutab sõrmuste eest isamees (mitte pulmaisa). Mõnel juhul võib paluda pruut oma pruutneitsit hoida peigmehe sõrmust, kuid traditsiooniliselt hoiab isamees mõlemat.

Kes hoiab sõrmuseid pulmapäevani?

See on täiesti isiklik valik. Paar võib jätta sõrmused hoiuseifi või hoida neid mõnes erilises kohas kuni pulmapäevani, mil isamees neid hoiab.

Kes on toob sõrmuse?

Tavaliselt noor poiss 3-9 aasta vanuses, kes kannab padja külge kinnitatud abielusõrmused tseremooniaks kiriku altari ette. Sõrmuste patjadel kandmine on väga vana traditsioon, mis ulatub tagasi Egiptuse aegadesse, kus kulda ja hõbedat esitleti padja peal. Kui te kardate, et teie abielusõrmused võivad kaduma minna, võite lasta oma isamehel hoida päris sõrmuseid ja lapsel kanda „mängusõrmuseid”. Kui lasete lapsel sõrmuseid kanda, laske need talle anda vahetult enne tema „rolli” mängimist. Tõenäosus, et midagi juhtuks, on selle lühikese aja jooksul väike:) Ja olge kindlad, et sõrmused on padja külge kinnitatud. See on tavaliselt isamehe vastutus.

Kas kõik kannavad oma abielusõrmuseid peale abiellumist?

Minevikus ei kandnud paljud mehed oma abielusõrmuseid kuna mõnedel töökohtadel, kus oli vaja kasutada tehnikat ja muid keerulisi tööriistu, võis sõrmus olla ohtlik. Tänapäeval võivad pruut ja peigmees jätta oma abielusõrmused koju kui nende töökohal pole ehteid lubatud. Samuti kui naise sõrmus on väga peen ja kallis, võib ta kanda seda vaid erilistel puhkudel.

Või äkki saad siit lisainfot?

Intervjuu Martin Liivetiga: Iidse ja moodsa ühendamisest…

Kui me arutame noorpaariga pulmakorralduslikke teemasid, siis sagedane palve on noorpaarilt see, et kuidas saaks nende moodsalt tänapäevases pulmas tulla mingil ajahetkel meie esivanemate juurte juurde ning kasutada osaliselt esiemade-isade pulmatraditsioone.

Traditsioonid pulmades - lisaks juba kirjutatule

Traditsioonid pulmades - lisaks juba kirjutatule.Abielusõrmus.Sõrmuse sõrmepanek kuulub eestlaste pulmatavasse alles üsna lühikest aega, 19 sajandist. Algselt sai tseremoonialt sõrmuse sõrme ainult naine - see sümboliseeris tema kuulumist mehele. Hiljem on levinud sõrmuste vastastikune sõrmepanek.Abielusõrmust kantakse Eestis paremas käes ja enamasti on tegu ilma kivita kitsama või laiema kuldsõrmusega.

Laulatus ajaloos ja minevikus (aga miks mitte ka paregusel…

Kristlik laulatus, mis ametlikult kinnitas abielu, oli pulmadega üsna lõdvalt seotud. Laulatus oli kiriku poolt peale surutud toiming ja ei tarvitsenud kattuda ega kattunudki pulmadega.

Usk ja ebausk pulmades - uskuda või mitte, aga pigem mitte

Läbi aegade on pulmadega seotud erinevaid ebauske. Proovime siis selgitada, kust on nad tulnud ja kas uskuda neid või mitte. Perekonnanimed

Pruudiloori lugu

Et siis miks on pruudiloor ja miks seda kasutada ja kuidas seda kasutada.