Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest

Virgo Jaani Pulmad.ee-st
Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest

Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest.

Kõigepealt ütleme seda, et me ei soovita kunagi kellelgi pruuti röövida, sest eestlastel on komme alati kõiki asju natuke üle piiri ajada (eriti napsuselt) ning mitte teada, mis on mõistlik ja mis mitte ning kogu see lõbusana tundunud pruudirööv võib lõppeda väga õnnetult. Aga kui juba pruudirööviks läheb, on parem, kui te jälgite meie poolt kirja pandud õpetusi, et asi paremini läheks.

Pulmad on eestlaste elus olnud tähtis sündmus juba ammustest aegadest. Nende suurejoonelise korralduse ja kestuse järgi võib isegi väita, et tänapäeval pole pulmapeod samavõrd lõbusad kui vanasti. Paljud traditsioonid on kadunud aga paljud on ka jäänud.

Pruudi röövimine on nendest traditsioonidest, mis tänapäevaks on saanud hoopis teise tähenduse, võrreldes vanade Eesti pulmatraditsioonidega.

Traditsioonid

Vanade traditsioonide järgi pulmades esines kaks põhjust, millal püüti pruuti röövida:

Vanasti ei olnud pruudi nõusolek abiellumiseks oluline, kuid vanemate nõusolek oli vajalik ning kui pruudil oli keegi armastatu, kuid vanemas sellega nõus ei olnud, siis nende ainsaks pääseteeks võis olla pruudirööv. Kui röövijatel õnnestus pruuti terve öö otsijate eest varjata, tuli vanematel abieluga nõustuda. Samasuguse röövi võis toime panna ka keegi kolmas, kes lihtsalt pruuti endale naiseks himustas.

Teine varasemates traditsioonides esinev pruudi "ära ajamine" võis toimuda pulmade esimese päeva lõpus. Tavaks oli, et pruut ja peig ei sõitnud koju sama sõidukiga ja siis võis lihtsalt pruuti sõidutav pruudivend või peiupoiss püüda pruuti "ära ajada". Vastaspoole pulmapoiss püüdis "ära ajamist" aga takistada. Kui äraajamine õnnestus, pidi teise poole pulmapoiss mõrsja välja lunastama.

Kaasaeg

Kaasaegsetes pulmatraditsioonides on saanud pruudi rööv natukene teise tähenduse.

Praegusaja pulmades korraldatakse pruudiröövi lihtsalt naljapärast, et tekitada peorahvas natukene eelevust ja närvikõdi. Kindlasti soovitakse näha ka peigmehe reaktsiooni, et mida ikkagi peigmees ette võtab oma kalli kaasa tagasi saamiseks.

Harvad pole ka juhtumid, kus pruudirööv korraldatakse eesmärgiga saada natukene vaheltkasu, olgu see siis 10 eurot, mõni pudel "haljast" või siis pool kuningriiki.

Nagu eelpool mainitud - minu arvates pole pruudirööv lahe ega mõnus ega meelelahutuslik, aga kui juba see tehakse, siis on parem, kui teate ka mõningaid reegleid.

Pruudiröövi korraldamiseks on parim ajavahemik umbes 21.00-22.00, kuna siis pole külalised veel napsused ja samas on nende tähelepanu natuke juba hajutatud - samas mitte niipalju, et  neid ei huvita üldse, kas pruut on veel majas või on juba välja kantud, nii et valdavalt tuleb suurem osa rahvast sellega kaasa.

Ehk siis napsused külalised pole kõige parem publik pruudiröövi teostamisel - liiga palju "häid" mõtteid.

Soovitatav on valida kamba juhiks see, kes on kaine, et te saavutaksite soovitud tulemuse. Kohe kindlasti ei kasuta mingeid transpordivahendeid - ei autot, ei jalgratast, ei paati. Igasugune trasnport peokohast kuskile mujale on keelatud. Ja ohtlik.

Kuidas röövida - ise teate, aga kõik tegevused peavad jääva viisakaks. Igasugune rebimine, tõmbamine ja nö päriselt röövimine ei käi praegusete pulmakommetega kokku. Pigem viisakalt peigmees pruutneitsiga tantsima saata ja siis vaadta kas õnnestub pruut eemale meelitada.

Pulmaisa ei tohi olla seotud röövimisega, aga kohe kindlasti peab ta teadma, et te sellega tahate tegeleda,

Põhjus lihtne, röövimine tekitab rahvas palju elevust ja paneb rahva liikuma ning kogu tegevus on vähemalt natukenegi kontrolli all (vt esimene lõik artiklist). Nii et reegel üks: jälgige pulmaisa. Reegel kaks: jälgige teile teada olevaid aktiivseid sõpru, kes ühel hetkel hakkavad midagi sosistama ja teid altkulmu vaatama. Reegel kolm: olge pruudivalvur, aga ärge rikkuge pulma ära sellega, et ei lasegi pruuti ära röövida, eesmärk on, et kõigil oleks lõbus. Jätan siin-kohal mainimata, et vastavalt traditsioonidele, peab pruudivalvur pärast pruudi välja lunastama.

Pruut, pole mõtet vastu hakata, nautige seda, kui seltskond noori, tugevaid ja energilisi kutte täiesti tagamõtteta ainult Teie pärast seda kõike teevad. Vaevalt et elus enam kunagi sellist hetke ette tuleb!?

Pulmalised, olge aktiivsed, elage kaasa, tögage peigmeest ja turvamehi, kiitke osavaid vargapoisse. Pange peigmees proovile, kohe tuleb välja, mis puust mees on. Korraldage kas või peigmehe abielusõrmusele oksjon, kulla hind on ju teda, grammid ka ja kuna naist tal enam pole, siis las aga vahetab sõrmuse paberrahade või siis "vedela" vastu.

Kui toodud punktidest enam-vähem kinni pidada, siis möödub pruudirööv lõbusalt ja suuremate ebameeldivusteta, nii et head röövimist.

Või äkki saad siit lisainfot?

Pulmakutsed - mida kutsele kirjutada?

Pulmakutse - mida kirjutada kutsele kirjutada?Pulmakutse on üks esimesi teadaandeid teie imelisest päevast ning otsusest veeta oma ülejäänud elu koos ning tähistada seda fantastilise peoga. Pulmakutse annab natuke juba ka aimu peotemaatikast ning loob külalisele selle mõnusa esmase aimduse, mis teda peol ees ootab.Kuigi tänapäeva ühiskonnas on enamik asju üle läinud juba digitaalseks, sealhulgas ka pulmadega seonduv, siis õnneks trükitud pulmakutsete trend ei ole kuhugi kadumas ega vaibumas.

Traditsioonid ja sümboolika pulmades

Laulatussõrmus Sõrmuse sümboolika on selle kujus: lõppematu ring tähistab igavikku. See on igavese armastuse märk, eluaegse liidu sümbol.

Abielusõrmustega seotid etikett ja traditsioonid

Leidsin artikli abielusõrmuste traditsioonidest ja (http://www.detroitpages.com/wedding/detroit_wedding_ring.htm - aga kahjuks pole originaali enam olemas) ning tähendusest.

Pulmaküünal ja küünlad pulmades

Järgnev blogi on kirjutatud Nelli Kerde poolt (Kodutuli OÜ), omaltpoolt olen seda natuke parendanud ja lisanud enda mõtted.

Usk ja ebausk pulmades - uskuda või mitte, aga pigem mitte

Läbi aegade on pulmadega seotud erinevaid ebauske. Proovime siis selgitada, kust on nad tulnud ja kas uskuda neid või mitte. Perekonnanimed