Pulmad.ee juhtkiri - miks me oleme sellised nagu oleme ?

Virgo Jaani
Pulmad.ee juhtkiri - miks me oleme sellised nagu oleme ?

Seda pikemat juttu, mis siin allpool nüüd tuleb, saab tulevikus võtta kui minu ja siis ka Pulmad.ee eksisteerimise alusdokumenti. See on see idee, miks mina üldse Pulmad.ee-ga tegelen ja selle üldse kunagi lõin.

Alustame siis algusest - miks Pulmad.ee? No seda sellepärast, et kuna 19 aastat tagasi sain ma oma esimese pulmaisa kogemuse ning peale seda tundsin, et mulle see asi lausa meeldib. Ning kuna mulle tundus, et asja saab suuremalt ette võtta kui lihtsalt pulmaisana eksisteerida ja kuna selline tore veebilehe nimi nagu Pulmad.ee oli vaba, siis saigi otsustatud et teeme Eesti esimese pulmaportaali. Nii lihtne see oli...

Asja mõte oli teha niipalju informatsiooni kättesaadavaks nii paljudele noorpaaridele, kui seda huvi on. Otse loomulikult oli see alguses meil äriprojekt, millega kiiresti ratsa rikkaks saada... Aga mina avastasin juba aasta möödudes, et pulmades (ja sealt ka Pulmad.ee-s) on palju enamat kui lihtsalt raha - kellele on see elustiil, kellele on see elu tähtsaim sündmus, kellele on see raha teenimise koht.

Mis on siis Pulmad.ee ja pulmad mulle endale ? Ütlen ausalt, et minule on see saanud mingil määral elustiiliks - ma ei kujuta enda elu ette ilma Pulmad.ee-ta ja ma ei kujutaks ette kui mul ei õnnestu näiteks mingil suvel pulmaisa olla - mida aasta edasi, seda vähema, aga nii see on jäänud ja on ka tulevikus. Ma võin suve lõpuks olla läbi kui silguniisk :) kuid tean, et kuu möödudes hakkab mingi pisike ärevus sisse tulema, mis ütleb et sinu elust on midagi tähtsat puudu. Vähemalt praeguseks eluperioodiks ei taha enam silguniisk suve lõpus olla ja teen ainult neid pulmi, kuhu kutsutatkse konkreetselt mind.

Paljud võivad öelda, et mis elustiil, sa ju saad honorari pulmade eest ja Pulmad.ee toob kindlasti meeletult raha sisse ja ma võingi endale lubada palju sellist, mida teised ei saa? Tõepoolest, neil kõigil ütlejail on õigus, aga kätt südamele pannes võin öelda, et igast honorarist ja summast, mida Pulmad.ee teenib ja ajast, mida ma olen noorpaaridele pühendanud, on vähemalt 70% (see oli aasta 2008 kui see nii oli ja see pole muutunud ka praegu aastal 2019) läinud tagasi Pulmad.ee arendamisesse - nii ajas kui ka rahas kui ka mu enda suhetes. Ehk siis ma tõepoolest teen seda heast meelest ja ka Pulmad.ee kommuun on tehtud selleks, et aidata kõiki. Seda sama ütleb ka minu enda signatuur kõikide mu kommentaaride all.

Mida siis minu ideena Pulmad.ee endast kujutab ja kunagi kujutama saab ? Ja nagu alati, ei saa ma seda selgitada ilma pulmaisa jututa :) Pulmaisa ei saanud ju minust kohe, esimesed 5 aastat oli mul kogu aeg selline tunne, et mille pagana pärast ma seda tööd teen - natuke nagu tahaks seda teha, natuke nagu hirmutab, aga kõige rohkem häiris see, et enamus mu tuttavatest kutsusid pulmaisasid pulmatoladeks. Ja mina - no kas ma sellepärast neid koole lõpetasin, et pulmatola olla?

Ja selline mõttemaailm häiris mind kole palju, lausa niipalju et kuskil neljandal viiendal aastal tegin ma väga vähe pulmaisa tööd... Mind häiris see, et ma saan tasu asja eest, mida minu arvates nimetatakse valesti ja kus mõningatel juhtudel ei väärtustata neid inimesi, kes peavad elu kõige tähtsama sündmuse kõige kõige kõige ilusama tegema ning teistel juhtudel ei väärtustata noorpaare, kes seda turgu üleval hoiavad (paljud tegijad mõtlesid ja mõtlevad, et ega neil noorpaaridelt ju mujalt midagi võtta ei ole, tegijaid on lihtsalt nii vähe).

Ja siis saabus päev :), kui ma sain lõpuks aru oma (ja Pulmad.ee) missioonist - julgelt hakata ehitama Eesti pulmaturgu, mitte mõelda ainult teenistusele, vaid parimale võimalikule moele kuidas aidata nii noorpaare kui ka tegijaid. Nii tasuta kui ka tasu eest. Nii heastmeelest kui ka siis, kui endal meel nii hea ei ole. Ehk Pulmad.ee ja tõepoolest - Elu Tähtsaim Lehekülg.

Nüüd tuleb ka vahest peamine põhjus, miks ma aegajalt turtsatan, kui keegi avaldab oma arvamust, et kuskil keegi on parem (niikuinii on) või miks me ei tee just nii ja mitte naa :) - kui oled proovinud ise kogu aega kõiki teisi aidata (kas siis pulmaisana või Pulmad.ee vahendusel) ja rohkem saad etteheiteid igasugustel teemadel kui seda et, keegi lihtsalt aegajalt võiks öelda, et suur tänud sulle Virgo :), siis aegajalt saab ka minu suur hing täis :) Aga väga väga väga harva...

Aga mida siis Pulmad.ee ja mina siis selle nimel teeme, et meid kõiki väärtustataks ? Kõige lihtsam vastus on: räägime asjadest nii nagu need on, kui on midagi head, siis kiidame, kui on midagi kehvasti, siis ka laidame. Tegijatele ütleme, et nad peavad hoidma seda kätt, mis neid toidab. Noorpaaridele räägime tegijatest nii nagu nad on ja seda väärivad (ja enamus väärivad ainult positiivset).

Vot see ongi lühidalt kõik :) Aga et asi oleks ikka juhtkirja ja reeglistiku moodi, siis järgnevalt allpool 13 reeglit (need on ka meie kasutajareeglites kirjas), mida mina alati täidan ja palun ka teistel täita. Ma tean, et paljud ei viitsi alati neid reegleid lugeda, kuid võiks ju :)

1. Ma luban, et ei kasuta Pulmad.ee võimalusi kurjasti.
2. Ma luban, et ei kasuta Pulmad.ee-d teiste pahatahtlikuks laimamiseks. Kõik leimina ja laimuna tunduvad teemad kustutatakse ilma põhjendamata ja kustutatakse ka kõik järgnevad teemad, mis proovivad juba kustutatut teemat uuesti tõstatada.
3. Ma luban, et kui on vaja rääkida kellegagi seotud probleemidest, siis räägin probleemist, mitte inimesest ja hoian oma emotsioone vaka all. Võite kasutada nimesid, kuupäevasid, kohtasid - kasutada ei tohi laimu ja üherealisi kommentaare. Selgitage ja põhjendage alati.
4. Pulmad.ee lubab, et kui tegija vabandab avalikult siin või vähemalt põhjendab ja siis ka vabandab, siis teema kustutatakse hiljemalt 7 päeva jooksul.
5. Ma luban, et kui olen Eesti pulmaturul toimiv tegija (näiteks pulmaisa), siis panen oma kasutajanimeks alati oma pärisnime. Vähemalt proovige, me ei kustuta kedagi selle pärast siit ära, kuid see oleks ju tore.
6. Ma luban, et ei kasuta Pulmad.ee võimalusi foorumites erinevate firmade, teiste kodulehtede ja tegevuste tasuta reklaamimiseks, sest see on Pulmad.ee ainuke sissetulekuallikas.
7. Ma luban, et kõik müügi, ostu, rentimise, vabade kuupäevade, tegijate otsimise jne jne kuulutused lisan Pulmad.ee tasulisse kuulutuste ossa.
8. Ma luban Pulmad.ee tegijatel oma kontakte näha ning ka neid grammatiliselt muuta, kui see vajalikuks osutub.
9. Ma luban Pulmad.ee tegijatel kõiki leheküljel olevaid tekste muuta, kui see osutub grammatiliselt ja stiililiselt vajalikuks.
10. Ma luban Pulmad.ee tegijatel oma pulmadega seotud kuupäeva andmeid näha ning neid kasutada Pulmad.ee paremaks tegemiseks ning analüüsiks.
11. Ma ei luba Pulmad.ee-l saata endale spämm e-posti. Ainuke erand on, kui Pulmad.ee-l on tõesti midagi teatada. Samuti palun, et mul oleks alati võimalus meilinglistist loobuda - selleks peab e-postil olema lõpus nn loobumise link.
12. Ma ei luba Pulmad.ee-l oma kontakte anda, müüa või vahetada - välja arvatud, kui olen tellinud pulmakorralduse pakkumise, sest siis luban edastada ankeedi Pulmad.ee poolt väljavalitud firmale.
13. Pulmad.ee-l on õigus kustutada kõik kasutajad, teemad, kommentaarid ja ka kuulutused ilma põhjendamata, kui need ei vasta siin olevatele reeglitele.

Käitudes nende reeglite järgi, saame me kõik asjad kenasti räägitud ning sellest on lõppkokkuvõttes kõikidele kasu :)

Ja ka veel, kui üldse rääkida, mida me oleme pulmateenuste turule toonud sellist, mida kõik vaatavad ja jälgivad, siis kohe kindlasti 2 suurt asja - Pulmad.ee Aasta Tegija konkurss ning pulmamess "Eesti Pulmad".

Need on ja jäävad alatiseks - vähemalt senikaua kui on Pulmad.ee ja senikaua kui mina olen.

Või äkki saad siit lisainfot?

Kuidas näevad välja pulmatraditsioonid 7-s riigis…

Kuidas näevad välja pulmatraditsioonid 7-s riigis ülemaailma?Kes meist ei teaks seda vana head kommet, kus pulmapäeval peab sul olema midagi uut, midagi vana, midagi laenatut ning midagi sinist, samal ajal, kui maailmas on lugematul hulgal erinevaid pulmatraditsioone, mida paarid oma tähtsaimal päeval läbi viivad.

Imelised ideed "Jõulu Pulmade" korraldamiseks!

Ho-Ho-Ho It's Christmas Time! Seoses Jõuludega, mõtlesin jagada teiega ühte huvitavat inglise keelset  artiklit, mis sotsiaalmeedias silma jäi.

Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest

Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest.Kõigepealt ütleme seda, et me ei soovita kunagi kellelgi pruuti röövida, sest eestlastel on komme alati kõiki asju natuke üle piiri ajada (eriti napsuselt) ning mitte teada, mis on mõistlik ja mis mitte ning kogu see lõbusana tundunud pruudirööv võib lõppeda väga õnnetult. Aga kui juba pruudirööviks läheb, on parem, kui te jälgite meie poolt kirja pandud õpetusi, et asi paremini läheks.

Abielusõrmustega seotid etikett ja traditsioonid

Leidsin artikli abielusõrmuste traditsioonidest ja (http://www.detroitpages.com/wedding/detroit_wedding_ring.htm - aga kahjuks pole originaali enam olemas) ning tähendusest.

Laulatus ajaloos ja minevikus (aga miks mitte ka paregusel…

Kristlik laulatus, mis ametlikult kinnitas abielu, oli pulmadega üsna lõdvalt seotud. Laulatus oli kiriku poolt peale surutud toiming ja ei tarvitsenud kattuda ega kattunudki pulmadega.