Turvalisusest pulmades ehk kes võib ilutuld/showtuld teha ?

Autor
Turvalisusest pulmades ehk kes võib ilutuld/showtuld teha ?

Enne kui teema juurde jõuan, teen tavapärase soovituse esimesena (mitte viimasena): kui tellite pulmailutulestikku, siis julgen mina soovitada vähemalt nelja ettevõtet - Showcase ie 1/2 Mind OÜ, Hansa  ja Arnika ning tuleshowde puhul Kelfirius Tuleteatrit.

Kindlasti on neid veel, kes teavad kuidas ja kus teha, aga seda võivad siis soovitada kommenteerijad (kõige lihtsam on vaadata, kas tegijal on kutsetunnistus või mitte - saate seda otsida siit http://www.kutsekoda.ee) .

Nüüd teemasse.

Sattusin ma eelmine aasta nägema ühte tuleshowd tegevat seltskonda, kes minu arvates kohe kuidagi turvalisusest mitte midagi ei jaga ning see aasta tuletati seda mulle ka meelde.

Nimelt kasutasid nad Tartus vanalinnas oma show juures leegitsevat gaasiballooni ilma mingisugusegi seadistuseta, mis võimaldaks seda tuld kontrollida - lihtsalt leek ventiili otsa ning leek nii suureks kui see vaid võimalik on.

Pealtvaatajad oli neist umbes 5m kaugusel ja kõigil oli lõbu tohutult - lahe ju ?

Lisan ka pildi samadest tegijatest (vaata ülessepoole) natuke teises kohas ja situatsioonis, aga jutt on sama - WTF ?

Ma olen ise näinud kui vähe mõtlevad odavad ja oskamatud tegijad pulmades turvalisuse peale (pulmades = rahvarohke sündmus) aga see pani ikka korralikult peast kinni haarama. Ja alati on nende võtmise põhjus olnud see, et nad on odavad ja lubadvad et teevad sama töö ära, kui professionaalsed firmad (need keda sai ka eespool mainitud).

Kõik tulega seotud reeglid on selleks, et neid täita ning selleks, et keegi viga ei saa. Kui gaasiballooni ei tohi nii põlema panna, siis põhjuseks on see, et äkki plahvatab.

Põhiline, mida mulle on vastuseks öeldud, et miks ei mõelda turvalisuse peale ja miks kasutatakse eluohtlikke efekte, on see, et pole ju midagi juhtunud ??!?

Kas siis tõesti peame ootama, et esimest korda kuskil midagi plahvatab ?

Sama jutt käib ka muuseas igasuguste pulmaisade kohta kes lubavad teha ka ilutulestikku - 99% pole neil mingeid pabereid selle kohta, et nad seda võivad (ehk siis pürotehniku kutsetunnistust).

Ehk siis minu poolt on kõikidele noorpaaridele suur suur palve - valige tuletegija selle järgi, et tal on vastavad tunnistused, isegi siis kui ta on kallim - ta vähemalt oskab ja teab kuidas tuld turvaliselt teha.