Traditsioonid pulmades - lisaks juba kirjutatule

Virgo Jaani
Traditsioonid pulmades - lisaks juba kirjutatule

Abielusõrmus 

Sõrmuse sõrmepanek kuulub eestlaste pulmatavasse alles üsna lühikest aega, 19 sajandist. Algselt sai tseremoonialt sõrmuse sõrme ainult naine - see sümboliseeris tema kuulumist mehele. Hiljem on levinud sõrmuste vastastikune sõrmepanek.

NB! Abielusõrmust kantakse Eestis paremas käes ja enamasti on tegu ilma kivita kitsama või laiema kuldsõrmusega. 

See jääb sõrme kogu eluks. Sõrmus asendab varasemat tanutamist. Sõrmuste siseküljele graveeritakse abikaasa nimi ja pulmakuupäev.

Pulmatants või avavalss 

Pulmatants on aegade hämarusest tänapäeva kandunud komme. Vanasti kuulus pruudi tantsitamine sigivusrituaalide hulka.

NB! Nüüdisajal sümboliseerib pulmavalss pigem noorpaari sobivust ja kooskõla - kumb juhib, kuidas allutakse juhtimisele, kumb kipub domineerima.

Väidetakse, et tantsupõrandal sobimine näitab häid suhteid. Pulmavalssi tantsib pruutpaar vähemalt ühe salmi üksi. Selle ajal võib ka taldriku või tassi põrandale visata - killud pidavad õnne tooma.

Noorpaaridel ei tasuks seda karta (sest paljud kardavad juba sõna "valss") , sest praktiliselt peaksite te lihtsalt ja kaunilt teineteisega tantsuplatsilt olema ning kui tantsusamme täpselt ei oska või ei mäleta, siis pole katki miskit - pulmaisa saadab kõik külalised juba teiega koos tantsuplatsile peale esimest salmi.

Uue noorpaari otsimine või pruudipärja mahamängimine 

Pruutpärja mängimine on tänapäeva pulmapeo kindlamaid tavasid. Selle rituaaliga valitakse välja järgmine pruut ja peigmees ning nõnda sümboliseerib perekonnaelu järjepidevust. Keskööl koguneb pulmarahvas ringi, lauldes ja ringiratast liikudes otsitakse, kes saab uueks pruutpaariks. Mõnikord on tegu juba kindlate abiellujatega, kuid ka nii on tekkinud täiesti uusi ja hiljem kokkujäänud paare. Pruudipärja mängimine kannab kindlasti iidset tanutamise ideed, sest pärja üleandmise hetkel saab pruudist noorik.

Pulmatort 

Traditsiooniline pulmatort on mitmekihiline, sümboliseerides intiimelu algust ja viljakust. Tordi lahti lõikamine ning jagamine tähendab peo kulminatsiooni. Pruutpaar lõikab torti koos, nuga hoiab pruut ja peigmees omakorda tema kätt. Samal ajal võib pruut püüda laua all peigmehe jalale astuda, et ka perenaise sõna majas maksma hakkaks. Noorpaar sööb ühe taldriku pealt torti, võib ka teineteist sööta. Siin saab pulmarahvas nende koostööd näha. Teineteise toitmine kannab ka teineteise toetamise ideed. Noorpaar lõikab tükid ka vanematele, peale mida võtab külalistele tordijagamise enda kätte kas teenindab personal või enne tordi sissetoomist leitud nn uus noorpaar.

Või äkki saad siit lisainfot?

Pulmakutsed - mida kutsele kirjutada?

Pulmakutse - mida kirjutada kutsele kirjutada?Pulmakutse on üks esimesi teadaandeid teie imelisest päevast ning otsusest veeta oma ülejäänud elu koos ning tähistada seda fantastilise peoga. Pulmakutse annab natuke juba ka aimu peotemaatikast ning loob külalisele selle mõnusa esmase aimduse, mis teda peol ees ootab.Kuigi tänapäeva ühiskonnas on enamik asju üle läinud juba digitaalseks, sealhulgas ka pulmadega seonduv, siis õnneks trükitud pulmakutsete trend ei ole kuhugi kadumas ega vaibumas.

Laulatus ajaloos ja minevikus (aga miks mitte ka paregusel…

Kristlik laulatus, mis ametlikult kinnitas abielu, oli pulmadega üsna lõdvalt seotud. Laulatus oli kiriku poolt peale surutud toiming ja ei tarvitsenud kattuda ega kattunudki pulmadega.

Pulma aastapäevad: igale aastale oma nimetus ja naer

Pulma-aastapäevad on eriline sündmus, mis tähistab abielu kestvust ja armastust. Kuid enamasti võetakse neid kui igavat nimetust ja keegi, ei tea misk need nimed just sellised on. Kui olete mõelnud, kuidas erinevaid pulma-aastapäevi nimetatakse, siis alljärgnev nimekiri aitab teil leida vastuse ja paneb kindlasti ka naeratuse näole (see on meie interpretatsioon, iga üks võib veel ka juurde mõelda ja panna).

Pruudiloori lugu

Et siis miks on pruudiloor ja miks seda kasutada ja kuidas seda kasutada.

Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest

Traditsioonid pulmades ehk siis pruudiröövi korraldamisest.Kõigepealt ütleme seda, et me ei soovita kunagi kellelgi pruuti röövida, sest eestlastel on komme alati kõiki asju natuke üle piiri ajada (eriti napsuselt) ning mitte teada, mis on mõistlik ja mis mitte ning kogu see lõbusana tundunud pruudirööv võib lõppeda väga õnnetult. Aga kui juba pruudirööviks läheb, on parem, kui te jälgite meie poolt kirja pandud õpetusi, et asi paremini läheks.