10 küsimust tegijale - intervjuu ansambliga Onud...vastused nagu ainult neilt võiks seda oodata :D

Virgo Jaani
Pulmad.ee - Elu tähtsaim lehekülg. Kogu info pulmade korraldamisest!

Intervjuu mida olete kõik oodanud :D ehk siis seekord olid turmtule all tervelt 4 bändimeest, keda oodatakse pea igasse pulma - Martti, Koit, Kalev ja Ahto ansamblis Onud.

Miks kohe kõigiga - sest nende puhul ei saa kuidagi vaadata kõrvale sellest, et need neli ongi Onud. Ja vastused on sellised, nagu Onud ainult oskavad vastata.

Aga vastused on siin:

1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

Koit: Nagu kõige muuga minu teadikus elus - bänd oli enne. Nii ka pulmadega - oli bänd, tulid pulmad.

Kalev: Mind viidi 1974 aasta kevadel peale kartulipanekut maalt veel rohkem maale vanaema juurde. Pulmad olid enne mind juba seal. Nii sattusingi pulmade juurde.

Martti: Pulmade juurde sattusin esmakordselt nagu see on ikka tavaliselt juhtub, sugulaste abiga. Kõige vanem õde abiellus kui olin alles koolieelik. Meenub, kuidas ma Kuressaares registreerimise maja sisetrepi järsu langusega sisekurvist tseremoonia ajal häälekalt alla kukkusin, nii et kukal käis kõlks-kõlks-kõlks-kõlks vastu trepiastmeid. See seletab võib-olla minu segaseid vastuseid ja kummalisi valikuid elus.

Stabiilsem pulmade külastamine algas loomulikult koos ansambliga "Onud" (siis veel "Lehmakommionud"). Tänaseks on erinevates pulmades käidud üle 20-ne aasta bändiga esinemas ja see meelelahutuse formaat on päris tuttavaks saanud. Ise olen ka ammu oma pulma ära pidanud ja mäletan ainult ähmaselt korraldamisega seotud ärevust. Enda pulmas mängisin ka natuke pilli ja laulsin. Tegime "Lehmakommionud"-dega seti tantsuks. Sellel ajal kui laval olin üritati ka minu pruuti viisakalt ja kavalusega röövida, aga õnneks oli teravsilmne ja kiirreageeriv äi abiks.

Ahto: Pigem võiks öelda, et pulmad sattusid minu juurde, usun, et samamoodi, nagu paljudel teistel pillimeestel, lihtsalt ühel hetkel märkad, et kaaluka osa esinemistest moodustavad pulmad. Ja nii nagu ikka üks asi viib teiseni, nii ka üks pulm teiseni. Keegi näeb pulmas ja soovib endale ka, keegi soovitab, kui küsitakse, kas siis mõnes pulmas külaline olnu või mõni teine pulmategija – isamees, fotgraaf või toitlustaja.

2. Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest ?

Koit: Alguses oli soov olla sama kuulus kui Saare KEKi Orissaare osakonna ansambel Selleks, aga täna lepin sellega, kui kuulen, et keegi on meist õppust võtnud :)

Kalev: Minu suured eeskujud on Getter Jaani ja Ahto Nellis. Põhikooli ajal käisin 2 korda nädalas kultuurimaja juures tegutsenud pulmaringis, sealt ka esimesed käelised oskused ning eelkõige julgus mõelda suuremate pulmade peale kui et väiksemate pulmade peale.

Martti: Pulmabändidest ei olnud "Onud"-del otseselt eeskujusid, sest me ei teadnud alguses pulmadest väga palju. Alguses esinesime sageli omavanustele koolipidudel ja selles vanuses pulmadele veel ei mõelda. Eeskujuks olid bändid Eestist ja mujalt: Karavan, Apelsin, Ruja jne. Loomulikult ka kohalikud Saaremaa bändid: "Selleks", "Milleks", "Helios", Taniel Vares ja kõik teised, kes seal parasjagu tegutsesid. Vaatasime ikka, et kuidas teised bändi oma asja teevad, mis pillid neil on ja kuidas nad neid mängivad.

Ahto: Ei mäleta küll, et oleks otsest eeskuju pumamuusikute seas olnud, jällegi see jutt, et kuidagi on lihtsalt nii läinud. Ja isegi kui tahaks näiteks praegu kelleltki eeskuju võtta, siis kus ma neid teisi ikka nii väga näen. Mind ju enam pulmadesse ei kutsuta, öeldakse, et “me ei hakanud sind kutsumagi, sul oli kindlasti ju endal mäng sellel päeval.”

3. Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks ?

Koit: Pulmad on lubadus, kokkulepe. Onud oma 25. aastaga on ka nagu abielu. Pulmad ja Onud lihtsat sobivad kokku.

Kalev: Sest näiteks Pärnu turul on letil alati aus värske kodumaine kaup, eriti räimemüüjad sümpatiseerivad. Eriti üks räimemüüja...

Martti: Ma ei peagi seda tähtsaks. Selles mõttes on see muidugi mulle oluline, et ma ise olen seal pikalt ju tegutsenud ja teenin praegugi sealt osa oma sissetulekutest, aga ma ei mõtle selle tähtsusele väga tihti. Ma olen nii mitmekülgsete huvidega inimene, et ma ei oska ühte asja teistest väga palju tähtsamaks pidada. Loomulikult on hea, et on spetsiaalsed teenusepakkujaid pulmade korraldamiseks, kelle abil saab kerge vaeva ja kõrge hinna eest meeleoluka sündmuse korraldada, aga ma ei oska seda turgu tähtsamaks pidada kui kinnisvaraturgu või jäätmeveoteenuseturgu. Turg nagu turg ikka.

Ahto: Mitmes mõttes oluline: mida rohkem on just pulmadele spetsialiseerunud teenusepakkujaid, seda kõrgemale tihedate konkurentsitingimuste käes tase tõuseb. Lisaks on teenuse vajajatel lihtsam enda päeva korraldada, kui on valik tegijaid, kes just pulmadega tegelevad. Loomulikult on tähtis, et selle tegijatevaliku abielluja õigel hetkel ka üles leiaks.

4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike) ?

Koit: Iga kord, kui ma kodust mängule sõidan jääb mind ootama abikaasa ja neli väikest last. Honorar on piisav vaid siis, kui noorpaar ja külalised on sellest, mis me tegime liigutatud, kui kõikenäinud pulmaisa on üllatunud, kui video- ja fotograaf on unustanud end meid vaatama.

Honorar on piisav ku mäng õnnestub.

Kalev: Miinimum tasu minu jaoks on kui kohe päris peo alguses ei saa pulmakülaliste käest peksa ja väga hästi on siis kui lõpus ei saa väga palju peksa. Raha mõttes see vist ikka loksub kõigil endal paika. Võid ju ette kujutada mida iganes, aga kui nõudlust pole ju siis kujundad oma arvamuse kiiresti ringi ja vastupidi ka.

Martti: Piisav honorar on see, mis motiveerib tegutsema ka siis kui muud motivaatorid (rõõm koos musitseerimisest, edevus jms.) on mingil põhjusel ajutiselt kahanenud. Otseseid ja kaudseid kulusid on bändil väga palju ning keeruline on seda täpselt välja rehkendada, milline honarar täpselt selle kataks. Tihti on ju bändide liikmed ka kuskil mujal tööl ja bänd ei ole nende ainus sissetulek. Ühel hetkel ostad kuupalga eest bändi tegemiseks kitarri ja teisel hetkel bändimängu honorari eest koju WC-poti.

"Onud"-e honorar on olnud piisav, et hoida meid järjepidevalt tegutsemas ka nendel perioodidel kui entusiasm lihtsalt laval olemisest nii suur ei ole.

Ahto: Keeruline küsimus. Eks see ole nii suhteline ja ajas muutuv suurus. Oleme honorariasja bändiga selles mõttes lihtsaks teinud, et küsitav tasu õn kõigile sel ajaperioodil tellijatele sama ja ei sõltu sõidu kaugusest või ajakulust, kuigi need kaks suurust võivad erinevate pulmade puhul olla vägagi erinevad. Saaremaalt Võrumaal pulmas käia võtab u 24 tundi ja ka rohkem kütust, kui Saaremaalt Saaremaal pulmas käia. Selge see, et sellise töö puhul ei saa igat senti lugeda. Näiteks kojuigatsemistasu me üldse ei küsi. Tähtis, et väga palju peale maksma ei peaks. Hind on aastatega kujunenud ja iga majanduslanguse või –tõusu tuules me hinda muutnud ei ole.

5. Kuidas võrdlete ennast konkurentidega ?

Koit: Hästi!

Kalev: Igasuguse konku rent on tõepoolest hüppeliselt kasvanud, eriti Tallinnas ja Harjumaal. Aga kõigist konkurentidest olen ma tuima näoga peajagu lühem, aga see eest paksem ja vanem.

Martti: Ma ei tea tegelikult konkurentidest väga palju. Kui sa ise esined kogu aeg, siis ei satu tihti teisi bände kuulama ja nägema. Eriti veel pulmabände. Aegajalt kuuleb kuluaaridest või pulmade korraldajatelt, kuidas keegi esineb ja palju raha küsib. "Onud"-dest oskan nii palju rääkida, et meil on oma tugevad plussid ja ma arvan, et me oleme heas mõttes natukene erinevad teistest bändidest. Kui sa oled teistega väga sarnane, siis sa satud teiste sarnastega kohe hinnasõtta, mille võidab kõige odavam. "Onud" on eriline bänd ja seepärast me ei ürita odavama hinnaga turul teistega konkureerida.

Ahto: Nagu ennist ütlesin, on konkurentiga keeruline kursis olla, kuna igal ühel enda pidu tavaliselt ja tihti teisi ei näe. Aga üritame olla ikka omanäolised. Üldiselt võiks olla nii, et kui keegi tahab meie bändi, siis ta võiks tahta just meie bändi, mitte kõige odavamat või kõige kallimat näiteks. Või lihtsalt bändi. Oleme tänulikud, et enamjaolt see ka just nii on.

6. Miks sa arvad, et sa oled head tegija ?

Koit: Mina ei olegi hea, aga Onudes on minuta täitmata üks auk, kuhu just mina sobin. Me oleme õnnelikud tegelased, kelle puhul kehtib reegel, et koos oleme suuremad kui eraldi.

Kalev: Palun vabandust kui ma nii olen arvanud!

Martti: Sest ma olen ilus, tark ja andekas :) Lisaks hea hariduse ja suurte kogemustega. See kõik teeb minust ultimate-super-power-giga-mega pulmamuusiku. Kuigi ma ei identifitseeri ennast oma elus pulmamuusikuna. Mul on palju muid teisi ameteid ka olnud ja tuleb tulevikus veel. Ansambel "Onud" on hea tegija, sest meil õnnestub sageli luua hea ja muhe peomeeleolu. Muusika kvaliteet on paljudel teistel ka väga hea.

Ahto: Ma jätaks selle teistele arvata, aga kuna meid ikka vahel kutsutakse mängima ja on paare, kes usaldavad meid enda kõige tähtsamat päeva muusikaga kaunistama, siis võiks ju aravata, et väga hull asi ei ole

7. Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures ?

Koit: Tahtmine on taevariik. Meie väljakutse pärast kõiki neid aastaid on taset hoida - tulla jälle ja jälle peale, nagu see oleks esimene kord.

Kalev: Ma peaksin oma auto ja ülikonna püksid ära parandama, sest mõlemad on minu tegevuse juures olulised.

Martti: Kõike saab alati paremaks teha. See nälg on endiselt olemas, et saada ikka paremaks pillimängus, laulmises, varustatuses ja lavalises olemises. Muusikud on ju alati lõputus pürgimises uute pillide, uute elektroonika vidinate, uute lugude jne. poole.

"Onud"-el on esinemise riiete uuendus plaanis ja valgusesse tuleks minu arvates natukene rohkem panustada.

Ahto: Neid asju on ikka, näiteks proovigi võiks rohkem teha ja repertuaari tihedamini värskendada.

8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul ?

Koit: Kallis on siirus ja odav on näitamine.

Kalev: Võtaksin järgmise küsimuse!

Martti: Kallis pidi siis olema kui on käsi ümber kaela :) Tipptegijad oskavad kõik oma teenuse eest väärilist raha küsida ja kui on soov kõik parimad palgata, siis võib see kokku päris kulukas olla. Kui kõike ei ole võimalik tellida, siis peab mõtlema, mis on enda jaoks olulisem. Hea fotograaf ja videomees teevad kvaliteetse jäädvustuse. Kui see on väga oluline, et tulevikus albumit vaadates oleks seal väga kvaliteetsed ilupildid, siis tuleb jäädvustamisse panustada. Kui on soov õhtune vägev pidu korraldada, siis tuleb heade soovitustega pulmaisa ja bänd leida.
Minu arvates on tähtis, et pulmad ikka lõpuks üldse ära tehakse ja kaks inimest oma suhte ilusasti vormistavad.

Kui palju seal juures midagi maksab on teisejärguline.

Ahto: Õnneks on nii, et pulmateenuste turul on tegijaid ja seega ka hindu seinast seina. Mõni teeb 100 euro eest pulmad ja mõni teine maksab 100 000. Mul ei ole silma jäänud, et mingi teenus kuidagi põhjendamatult kallis või odav oleks, õnneks on teenusteturg piisavalt mitmekülgne ja erineva hinnaga pakkujaid palju. Usun, et turg reguleerib ennast päris hästi ja pole probleemi enda rahakotile sobiv teenus leida.

9. Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida ?

Koit: Ainult head.

Kalev: Mis asjast ma mida arvan?

Martti: Pulmad.ee on hea koht, kus on pulmadega seotud tegijad ja muu info koos. Portaali disain mulle eriti ei meeldi, aga sisu on kindlasti abiks pulmade korraldajatele.

Ahto: Kui enne mainisin, et häid tegijaid on palju ja tähtis, et nad õigel hetkel üles leitaks, siis selleks ongi pulmad.ee-d vaja. Meeldib, et toimub pidev areng ja entusiasmi eest nii juba nii pikalt teha, tegijatele 10 punkti.

10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Koit: Onude kogemused piirduvad Eesti pulmaturuga. Mulle igatahes meeldib see, et meil tehakse pulmi enamasti endile. Nii võikski see jääda!

Kalev: Eestis on kindlasti kõige nõmedam mis üldse olla saab ja mida siin üldse tahtagi kui eesotsas on juba sellised. Nõme nõukaaegne mentaliteet ja ega sellest ei pääse enam kunagi. Esimesel võimalusel tõmbaks mõnda lahedasse maailma pulma, aga pole kordagi veel kutsutud. Arvan et Soomes oleks ka parem.

Martti: Ma ei tea muust maailmast mitte midagi. Elan oma kohalikus mullis. Ainult filmides olen näinud, kuidas välismaa pulmades muusikud esinevad või kuidas pulma korraldatakse. Tõenäoliselt liiguvadki Eesti pulmad selles suunas, et oleks samasugused nagu Hollywoodi filmis. Lahe oleks kui korraldajad mõtleksid just sellest suunas, et Eesti pulmad oleksid julgelt omapärased ja teistsuguste traditsioonidega kui mujal riikides ning nendest oleks väliskülalistel oma kodus midagi rääkida.

Ahto: Keeruline küsimus, olen nimelt hakanud viimasel ajal vähem välismaa pulmades käima ja sealt erinevaid teenuseid tellima. Ilmselt on nii, et mida paremal järjel on elanikkond, seda paremini elavad pulmateenusepakkujad ja seda rohkem lastakse enda eest pulmad algusest lõpuni ära korraldada.

11. Sinu kolm kuni viis soovitust noorpaarile ?

Koit: Mul on ainult üks: Ärge hetkekski unustage, et see on Teie päev, Teie sündmus, Teie pidu, Teie elu ;)

Kalev: 1. Mõtle hästi järele! 2. Kahetse ise ja lase partneril ka kahetseda!3. Ära tee seda võimalusel laste nähes!4. Helista enne kui otsustad!5. Pilt garanteerib vastuse!

Martti: Ma ei hakka siin midagi konkreetset soovitama. Internet on igasuguseid soovitusi täis. Otsige näiteks Pulmad.ee-est. Pulmade organiseerimine on üks suhte proovikivi. Kui selle suudate üheskoos ära organiseerida nii, et väga riidu ei lähe, siis saate tõenäoliselt ka kõige muuga koos hakkama.

Ahto: Kõige olulisem on teha sellised pulmad nagu Teie tahate ja mitte kellegi teise arvamus ei loe. Kindlasti tasub nõu küsida inimestelt, kes korraldamise, tegijatega jne kursis on, paljusid asju ei pruugi lihtsalt guugeldades leida, teada, ega paljude asjade peale tulla. Teete enda elu olulisemalt lihtsamaks. Nii paljud korralduslikud tegevused, kui vähegi võimalik, delegeerida teistele. Isegi väikese pulma puhul on miljon asja,mida tuleb organiseerida, tihti ka pulmapäeval ja näiteks pagaritöökotta tordi järgi või helitehnikat rentima minna pärast laulatust ja enne pidu, uskuge, Te ei tahaks

Küsinud ja kirjapannud Virgo, Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

10 küsimust tegijale - intervjuu külalistemaja Vehendi…

Oleme jõudnud ka esimese peokohani ning meie turmtule alla sattus Vehendi Motell ja selle omanik Andi Juuriste. Mõnus ja armas koht Võrtsjärve kaldal. Ise seal palju käinud ning ka teinud. Vastused siin:

10 Küsimust pulmaisa ja õhtujuhi Tõnis Milling'iga

10-le küsimusele vastab staažikas ja multifunktsionaalne eesti saate-, peo- ja õhtujuht.

10 küsimust Eesti noorima pulmaisa Tarvi Suur'ga

Saage tuttavaks, see on Eesti noorim pulmaisa Tarvi Suur.

10 küsimust pulmaisa ja õhtujuhi Karl Pütsep'ga

Saage tuttavaks, see on pulmaisa ja õhtujuht Karl Pütsep!

10 küsimust tegijale - pulmaisa Veiko Veiert

10 küsimust väga heale pulmaisale ja väga heale inimesele - Veiko Veiert!  1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?