Pulmamess

 

 

10 küsimust tegijale - intervjuu Esko Tepperiga, ansamblist "Sleepwalkers"

Virgo Jaani
Pulmad.ee - Elu tähtsaim lehekülg. Kogu info pulmade korraldamisest!

Aeg on jõudnud ühe mu väga hea sõbra juurde - Esko Tepper, ansablist "Sleepwalkers" nõustus avaldama 10 küsimusega pulmamuusikamaailma telgitaguseid.

Siin on vastused.

1. Kuidas sattusid pulmade juurde?

Pulmade juurde sattusime täiesti juhuslikult. Ega me ei plaaninud saada pulmabändiks. Mõtlesime, et lihtsalt lahe oleks vahepeal sõpradega koos muusikat teha. Üks asi viis teiseni ja ühel hetkel seisime Tartus Püssirohukeldri laval sealse majabändina, mängides päevas kuni 8 setti. Hullumeelne! 
Seal meid märgatigi ning esimest korda usaldati meile pulmades esinemine 2002. aasta augustis. Muide, kohtusime selle paariga suvel 2016 taas ja nad on ikka veel koos!

2. Kas sul on ka keegi eeskujuks või õppisid oma tegevust/teenust kellegi käest?

Otsest eeskuju pole olnud. Alguses olime Sleepwalkers’iga pigem “vastuvoolu ujuv” ansambel. Kui kõik teised tegid vaid eestikeelseid laule, siis meie tulime ja tegime enamuses vaid inglisekeelseid. Ajapikku on nende kahe keele vahekord enam-vähem võrdsustunud.
Tihedam pulmades esinemine sai alguse siis, kui Pulmad.ee foorumis mainiti Sleepwalkers’it kui väga hea inglise keelega ansamblit. Ilmselt seepärast olid tollal suurem osa esinemisi ka segakeelsetes pulmades.

3. Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks?

Pulmad on minu armastus ja minu kirg ning minu töö. Iga kell eelistan pulmades esinemist kõikidele teistele esinemistele. Pulmade eriline atmosfäär ja aura on mulle justkui narkootikum, millest ma kunagi isu täis ei saa.
Pulmadega kaasneb omakorda ka tohutu vastutus. Sünnipäevapeo saad mõne aasta pärast uuesti teha - pulmi aga mitte. Olen kuulnud, et mõned tegijad on noorpaarile peale ebaõnnestumist öelnud, et eks proovime järgmine kord paremini teha. Mis mõttes järgmine kord?!

4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike)?

Piisav honorar on see, kui poistel on laval nägu naerul ja kodus pered rõõmsad.
Aga kui tõsisemalt rääkida, siis ühe bändi tegemine ei koosne vaid palkadest. Lisaks on ju bändil terve koorem helitehnikat, valgustehnikat. Iga laval olev pill maksab väikese varanduse. Ja kõik see vajab pidevat uuendamist ja värskendamist. Sinna see honorar meil kulubki.
Eks alati on olemas keegi, kes teeb väiksema honorari eest. Aga kas ka paremini?

5. Kuidas võrdlete ennast konkurentidega?

Kui küsitakse, et keda soovitate Sleepwalkers’i asemele esinema, siis kahjuks ei oska ma kedagi soovitada. Kõik bändid on väga erineva näo ja kõlaga. Kui veel mõned aastad tagasi mängisid enamus bände ühesuguseid süldilugusid, siis tänapäeval on asi juba palju keerulisem. 
Oleme viimasel ajal keskendunud rohkem vaatemängule. Tantsubänd ei pea üksnes hästi kõlama, vaid ka huvitav vaadata olema.
Üks pulmaisa ütles, et Sleepwalkers on ainukene bänd Eestis, kes ütleb, et nad on ennekõike pulmabänd ja alles siis kõike muud. Võib-olla see ongi see, mis meid teistest eristab.

6. Miks sa arvad, et sa oled hea tegija?

Ei saa ju arvata, et oled halb tegija! Ikka oleme head tegijad!
Eks seda, kas oled hea või halb, hindab sinu publik. Siiani pole keegi meile öelnud, et oleksime tahtnud Sleepwalkers’i asemel kellegi teise tellida. Pigem ikka, et oh kui lahe ja kuidas me küll teist veel kuulnud ei olnud! Ja kui tellimusi tehakse 2 ja enam aastat ette, siis ilmselt oleme ikka head.
Ma üritan käia kõikide noorpaaridega enne pulmi kohtumas ja pulmadest rääkimas. Olen ju mina oma elu jooksul näinud sadu pulmi aga noorpaar korraldab tavaliset ikka oma ühte ja ainust. Kogemus näitab, et kuni 2 tunnise kohtumise käigus kulub muusikast rääkimisele heal juhul 15 minutit ja ülejäänud aja räägime kõigest muust, mis pulmades toimub. Ma arvan, et olla parem, kui sinult oodatakse, see teebki sinust hea tegija.

7. Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures ?

Ühe bändi tegemine on pidev areng ja arendamine. Kogu aeg tuleb õppida uusi lugusid. On pulmaisasid, kes teevad juba aastaid täpselt samasuguseid mänge, aga bändiga nii ei saa. Pulmades on väga kirju seltskond ja pulmabänd peab kõigile midagi mängima.
Ka tehniline pool vajab pidevat uuendamist ja investeeringuid. Mõned aastad tagasi oli Sleepwalkers esimene bänd, kes investeeris lava valgustusse. Praegu on valguspark juba kõikidel bändidel kohustuslikus korras olemas. Alates eelmisest aastast lisandus meie kollektiivi ka helitehnik, kelleta me enam peole ei lähe. Et ikka parem oleks!

8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul?

Kas teenus on odav või kallis otsustab klient. Raha pole kellelgi meist piiramatult ja sellega tuleb ka pulmade juures arvestada. Olen samasuguse honorari kohta kuulnud samal päeva arvamust, et “Nii kallis!” ja “Oi kui odav!”. On olnud kliente, kelle eelarvesse algselt Sleepwalkers pole mahtunud, aga hiljem ühel teisel peol kohtudes on nad tunnistanud, et oleks ikka pidanud Sleepwalkersi jaoks raha leidma, sest nad ei uskunud, et üks tantsuansambel võib teistest nii palju erineda.
Pulmaturul on nii mõnedki “tegijaid”, kes suure honorari eest vähe või halvast tööd teevad. Aga nii kaua kui sellest kliendid ise ei räägi, siis see nii jääbki.
Siiski panen kõigile südamele, et pulmapidu ei tohi teha laenurahaga. Üle oma varju ju hüpata ei saa ja pole mõtet üritadagi. Siis jääb pulmast meelde vaid võlg.

9. Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida?

Pulmad.ee oli ja on pulmadega seotud tegijatele väga oluline väljund. Veel mõni aeg tagasi oli see ainukene väljund. Nagu ma enne ütlesin, siis Sleepwalkersi pulmades esinemised said just sealt tuule tiibadesse.
Tänapäeval on Pulmad.ee’le suureks konkurendiks Facebooki erinevad grupid. Kahjuks on aga seal kallutatud arvamused ja nende gruppide haldajad otsustavad mida nad seal rääkida lubavad ja mida mitte. Mind visati ühest sellisest grupist lihtsalt välja, kui julgesin ühe tegija tegevust kommenteerida. Väikestel inimestel on ikka omad väikesed liivakastid.
Pulmad.ee on praegu aga pigem infokataloog ja reklaamiportaal. Kohustuslik lugemine igale noorpaarile!

10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Pulmaturg on isereguleeruv. Kombed muutuvad ajaga ja nii ka pulmaturg. Kui mõned aastad tagasi oli Pruudipärja mahamängimine kohustuslik igas pulmas, siis tänapäeval tehakse seda juba väga harva. Kui mõned aastad tagasi esinesid pulmades vaid süldibändid, siis nüüdseks on asi palju kirjum.
Kuulen välismaalastelt tihti, et Eesti pulmad on ägedad ja lahedad! Järelikult on kõik hästi!

11. Sinu kolm kuni viis soovitust noorpaarile ?

  • Hoolitsege oma külaliste eest nagu te tahaks, et teie eest hoolitsetakse.
  • Hoolitsege oma tegijate eest ja nemad hoolitsevad teie eest.
  • Tehke oma peod huvitavaks ja omanäoliseks.
  • Valige oma tegijad hoolega aga usaldage oma tegijaid.

Kirja pannud ja toimetanud Virgo Jaani, Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

10-le küsimusele vastab La Luna Peod - Helen Alliksaar

Meie traditsioonilistele küsimustele vastab seekord La Luna Peod OÜ omanik Helen Alliksaar. La Luna Peod on üks väga vinge ettevõte, mis pakub pidudele täislahendusi algusest lõpuni, olgu selleks siis pulm, sünnipäev või firmapidu.

10 küsimust tegijale - pulmaisa Veiko Veiert

10 küsimust väga heale pulmaisale ja väga heale inimesele - Veiko Veiert!  1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10 küsimust tegijale - intervjuu külalistemaja Vehendi…

Oleme jõudnud ka esimese peokohani ning meie turmtule alla sattus Vehendi Motell ja selle omanik Andi Juuriste. Mõnus ja armas koht Võrtsjärve kaldal. Ise seal palju käinud ning ka teinud. Vastused siin:

10 küsimust tegijale - pulmaisa Vahur Jüris

Lõpuks oli tal aega ja lõpuks sain vastused (tegelikult ikka on asi minus, et polnud aega kogu aeg kukil istuda) - ka minu õpetaja, väga pika kogemuspagasiga, lihtsalt hea inimene ja üks parimaid Eesti pulmaisasid. Vastab Vahur Jüris!

10 küsimust tegijale - intervjuu Tarmo Sillaotsaga, väga…

Järgmisena tutvustaks ühte eesti väga head pianisti ja mu head sõpra, Tarmo Sillaotsa. Usun, et olete teda näinud ja kuulnud päris paljudes kohtades mängimas. 1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?