Meie teadatuntud 10-le küsimusele vastab super fotograaf Mihkel Leis. Mihkel on fotograafiaga tegelenud kümme aastat, millest viimane aasta on fotograafiks olemine olnud tema täiskohaga töö. Talle meeldib, et saab kohtuda huvitavate inimestega ja, vaatamata sellele, et sisult on fotosessioonid samad, on iga pildistamine ometigi alati omanäoline ja erinev. Samuti meeldivad talle uued väljakutsed ning teostamist ootavad lennukad ideed. Mihkel on spetsialiseerunud eelkõige portreede ja pulmade jäädvustamisele, kuid niisamuti meeldib talle pildistada lemmikloomi, üritusi ning erinevaid tooteid.
1.Kuidas sattusid pulmade juurde?
Alustasin portreefotograafina ja ühel päeval palus üks mu tuttav tulla pildistama tema pulmapäeva. Kohe algusest sai selgeks, et tegemist on mulle meelepärase suunaga – iga pulmapäev on ainulaadne ja kordumatu hetk, täis emotsioonide virr-varri, kauneid inimesi ja põnevaid asupaikasid. Hakkasin pulmafotograafia kohta rohkem lugema ja internetist vaatama selle-teemalisi videoid ning aastatega on läinud nii, et aprilli lõpust oktoobri keskpaigani võib tavaliselt ühel käel üles lugeda pulmade-vabad nädalavahetused.
2. Kas sul on ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust kellegi käest?
Mind lummavad erinevate fotograafide käekirjad ning puudub üks konkreetne eeskuju. Leian, et pole ühte õiget tõde ja olen seetõttu haaranud erinevatelt inimestelt väikseid killukesi, millest on kujunenud minu pulmafotograafia stiil.
3. Miks sa pead pulmateenuste turgu tähtsaks?
Kuna pulmad on inimeste elus võrdlemisi kordumatu üritus, siis on oluline leida selleks tähtsaks päevaks endale õiged teenusepakkujad. Turg tähendab seda, et ühest kohast leiab palju oma ala spetsialiste ja iga inimese jaoks on olemas temale sobiv teenusepakkuja. Teenusepakkujat valides tuleks jääda kindlaks oma sisetundele.
4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike)?
Pulmafotograafi honorar pole võrdeline selle ajaga, millal ta kaamera päästikut vajutab, vaid enamus tema tööst möödub kulisside taga. Otseste tegevustena on nendeks pruutpaariga suhtlemine ja kohtumine ning pilditöötlus. Kaudselt käib fotograafi honorari sisse ka tema tehnika (kaamerad, objektiivid, välgud jms), turundus (sotsiaalmeedia, kodulehe haldamine, reklaamid jpt), aga ka need lugematud tunnid, mis kuluvad enesearendusele. Ära ei saa unustada ka igapäevaseid kulusid, nagu fototöötlusarvuti ja fototöötlusprogrammide tasud, adminkulud (internet, telefon, stuudiorent jms) ja transport. Teisisõnu, honorar katab erinevaid nähtavaid ja vähem nähtavaid kulutusi ning vähemalt enda puhul pean honorari õiglaseks.
5. Kuidas võrdled ennast konkurentidega?
Ühtegi pulmafotograafi ma töövarjutamas käinud pole ja see vähene, mida külalisena pulmades viibides näinud olen, on vaid jäämäe tipp, kuna enamus fotograafi tööst toimub enne-pärast pulmapäeva. Seega, ehk on lihtsam, kui toon välja mõned endale iseloomulikud jooned. Võtan iga pulmapäeva kui midagi uut ja omanäolist. Pean enda pildistamiseelistuste kõrval olulisemaks seda, mida pruutpaar soovib, sest need pildid jäävad kaunistama nende albumeid. Tehnilise poole pealt on minu piltide tonaalsus reeglina pigem naturaalne ehk teisisõnu, pole üle võlli keeratud värve-kontrastsust ega oranžikat tonaalsust.
6. Miks sa arvad, et sa oled head tegija?
Sellele küsimusele oskavad ilmselt paremini vastata minu pruutpaarid. Ise arvan, et üheks põhjuseks, miks ma inimestele meeldin, on see, et proovin aidata neil saavutada nende ideaalset pulmapäeva. Lähtun pruutpaari soovidest, mitte ei suru peale enda kinnisideid. Pingutan igas pulmas, et saada maksimaalselt head tulemust. Minu jaoks võib see ju olla selle aasta 28. pulmapäev, aga selle paari jaoks on see ilmselt esimene ja ainus pulmapäev.
7. Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures?
Tegelen juba praegu sellega, et luua süsteem, kus pruutpaarid saavad oma pildid kätte kiiremini. Õpin töö kõrvalt juurde uusi fototehnikaid ja -trikke, et luua maagilisemaid pilte, mis jäävad saatma inimesi aegade lõpuni. Samuti plaanin parandada vene keele oskust.
8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul ?
Üldiselt on nii, et turult leiab nii odavaid kui kalleid teenuseid samas kategoorias ja alati leidub keegi, keda kõnetavad mõlema äärmuse teenusepakkujad. Kõik sõltub klientide prioriteetidest – on 10 000-eurose eelarvega pulmapidusid, kus fotograafi eest ollakse nõus maksma 400 eurot ning pidusid, kus 10 000-eurosest pulmaeelarvest viiendik läheb fotograafile. Leidub inimesi, kes maksavad misiganes hinda, et saada endale tuntud nimi; on inimesi, kelle eelarve nõuab hoolikat kaalumist ning on inimesi, kes teevad praktilise otsuse lähtuvalt hinnast, tehtud töödest ja pakutavatest teenustest. Tõin näiteid fotograafia koha pealt, aga see kehtib kõigi teenustepakkujatega pulmateenuste turul.
9. Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida?
Arvan, et Pulmad.ee on pruutpaaride jaoks ideaalne lahendus, et leida kõik pulmapäevaks vajalik ühest kohast.
10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem? Kehvem?
Pulmaturg on orgaaniline üksus, mis areneb koos maailma trendidega – mõned asjad jõuavad siia hiljem, mõned asjad saavad siit alguse. Väikese Eesti tihe konkurents tagab selle, et teenusepakkujad pürgivad parema teenuse pakkumise suunas, mis on tore uudis kõikidele tulevastele pruutpaaridele.
11. Sinu soovitused noorpaarile
Elus on asju, mida saab kontrollida, ja asju, mida ei saa kontrollida. Kuna pulmapäeval toimub hästi palju tegevusi paljude erinevate inimeste poolt, siis on selge, et kõiki asju kontrollida ei ole võimalik. Mida saab kontrollida, on enda suhtumine kõigesse sellesse. Kõlab klišeena, ma tean, aga nii on. Keegi, kellel on mingi oluline asi kaasas, jääb hiljaks; kellegi riietusese laguneb; keegi kukub valel ajal ja vales kohas; kellelgi läheb midagi sassi või midagi meelest. Nagu elu üldse, tuleks ka pulmapäeva võtta teatava huumoriga – pulmapäev on oluline ja tähtis, aga see ei tähenda, et see peab tõsine ja pingeline olema.
Sellega seoses üks praktiline soovitus – sättige võimalusel erinevate pulmapeo osade vahele puhveraega 5-15 minutit. Kui midagi läheb viltu, siis on võimalus graafik tagasi järjele saada ja pulmatorti ei pea serveerima hakkama kell 02:00.
Tegin hiljuti sotsiaalmeedias küsitluse teemal „Mida teeksid tagasivaatavalt oma pulmapäeval teisiti“. Sellel teemal saab detsember 2019-jaanuar 2020 põhjalikumalt lugeda minu blogist (www.mihkelleis.ee/blogi). Üks olulisemaid punkte, mis sealt välja tuli, oli see, et oleks pidanud investeerima rohkem fotograafi ja oleks pidanud võtma videograafi. Kui pidu on peetud, pulmatort söödud, tantsud tantsitud, siis just pildi- ja videomaterjal on see, mis aastate pärast kõike seda toredat paremini meenutada aitab.
Kõige olulisem soovitus on aga see, et tehke see päev selline, nagu teile meeldiks, mitte selline nagu te arvate, et teistele meeldida võiks. See on teie kahe päev ja keegi ei taha, et sellest päevast mõru maitse suhu jääks.
Korrigeeritud ja üle vaadatud Carmen Kähr poolt