Pulmafotograaf teie pulma ehk kuidas teda valida?
Valida õiged tegijad pulma, võib mõnikord päris keeruliseks osutuda. Muuhulgas on tegemist väga suurt kaalu omavate otsustega, millest näiteks pulmafotograafi valik mõjutab tervet elu. Nagu Virgo Jaani tavatseb öelda, siis 10 aasta pärast te enam ei mäleta, kas maksite pulmapiltide eest paarsada euri rohkem või vähem. Teile on jäänud mälestuseks pulmapildid ise. Kui aga teile fotograafi stiil ei meeldi, siis ei tee need pildid teid ka 10 aasta pärast nii õnnelikuks kui võiksid siis teha, kui oleksite valinud pulmapiltniku pigem tema stiili järgi. Pulmapildid ongi teile terveks eluks ja veel kaugemalegi. Teie lapsed ja lapselapsed vaatavad neid.
Et Sind pisut aidata valikute tegemisel, olen kokku pannud artikli nõuannetega teile kõige õigema fotograafi leidmiseks ja valimiseks
10 sammu õige valiku tegemiseks + lisaboonus
Samm 1 - leia stiil
Alguses on kõige tähtsam otsustada, millist stiili fotosid te soovite. Hetkel on moes pruunikad, vintage või vähendatud värvitoonidega peaaegu hallikad pildid, samas on endiselt ka neid, kes teevad tõetruude värvidega või hoopis peamiselt mustvalgete piltide tegijaid.
Lisaks pildi toonidele on oluline fotograafi üleüldine käekiri, kas ta teeb rohkem reportaaži stiilis pilte, on tema tööd pisut moefotot meenutavad või keskendub ta emotsioonidele jne.
Kui te kohe ei tea, mida soovite, siis see on täiesti okei. Ei peagi kohe teadma. Lihtsalt sirvige natukene internetti (eriti soovitan Pinteresti) ning ilmselt õige pea saate selgeks. Vähemalt toonide osagi.
Samm 2 - tuula
Nüüd on aeg hakata päriselt tuulama. Google on fotograafi leidmiseks kindlasti ideaalseim, samas ka facebooki pulmagrupid on suurepärased kohad leidmiseks. Uuri ka sõpradelt nende kogemuste kohta, hoia silmad lahti pulmamesside osas ning isegi instagram tuleb siin kasuks. Täpsemalt oleme kirjutanud artiklis “Kuidas leida pulmafotograafi”
Samm 3: vali lemmikud ja uuri lähemalt
Esialgu vali fotograafi ikka tema stiili ja pildikäekirja järgi, alles siis hakka vaatama kõike muud. Leidke endale näiteks 10 lemmikut ja uurige nende kodulehte. Vaadake üle pildigaleriid. Selliselt saate aimu, milliseid pulmafotosid tema ise kõige rohkem on hinnanud - nende poole ta järelikult alati püüdleb ja selline on tema stiil. Lisaks stiilile jälgige juba ka siin pisut fotograafi suhtlusstiili, kas siis tema postituste või kodulehe tekstide järgi. Tema suhtlusstiil peaks teile sobima, et ennast hästi tunneksite. Sellest pisut pikemalt juba punktis 8
Samm 4: saada hinnapäringud
Saatke valitutest vähemalt 5-le hinnapäring. Kuidas seda õigesti teha, saad lugeda meie artiklite sarjast, aga kindlasti kõige tähtsam on päringut tehes märkida ära kuupäev ning võimalusel ka koht. Kui saate vastused, on teil võimalus hakata vajadusel ka hinna järgi selekteerima, sest nüüdseks olete juba stiili osas lemmikud välja valinud. Lisaks saate jällegi veel rohkem aimu, milline suhtleja teie fotograaf on.
Samm 5: päris pulmagalerii
Pea meeles, et kodulehele pannakse ikka vaid parimad fotod näidiseks. Kuid see ei anna täit pilti, milline Sinu pulmagalerii olema saab. Seetõttu on hea, kui fotograafi valides palud tal saata endale vähemalt 3 täispikka pulmagaleriid
Millised need galeriid olla võiks:
- Täispikk ehk siis seesama galerii, mille on ta saatnud kliendile
- Galeriid võiksid olla tehtud erinevates valgustingimustes, et näha, millised pildid valmivad ühes või teises valguses (valgusolud sel päeval mõjutavad pildi välimust)
- Mõni võiks olla teie päevale sarnastes tingimustes tehtud. Näiteks, kui teil on plaanis tseremoonia teha keskpäeval rannas ning pidu pidada suhteliselt sumedas mõisas, siis on hea näha, millised fotod jääksid.
- Ideaalne, kui fotograaf saaks saata galerii, mis on tehtud selles samas peokohas, kus teiegi enda pulmapeo plaanite pidada. Selliselt võid muuhulgas ka dekoratsioonide osas ideid saada.
Samm 6 - anaüüsi albumeid
Vaata albumeid vähemalt kaks korda:
- Esimese tiiru lase emotsioonidel ennast kanda. Vaata, mis tunde pildid sinus tekitavad.
- Teise tiiru vaata juba natukene kriitilisema pilguga: kas kõik vajalik on peale saadud, kas pildid on selged või on väga palju udusust tekkinud, kuidas emotsioone on peale püütud, kas inimesed pildil on pigem loomulikud või on väga poseeritud jne.
Samm 7 - võrdle pakkumiste sisu
Tee selgeks, mida te fotograafilt saate:
- Kui mitu tundi on hinna sees
- Kas temaga tuleb kaasa assistent
- Kui tuleb assistent, mida tema teeb
- Kui mitu pilti umbkaudselt hiljem saate (tean fotograafe, kelle lõppgaleriisse jääb pärast 12-tunnist pulmapäeva 300 fotot, aga on ka neid, kellel jääb 2000 fotot)
- Kuidas te endale fotod saate ( kas veebigaleriist failidena)
- Kas külalised saavad endale fotod sealtsamast galeriist alla laadida ja kas see on neile tasuta (mõned fotograafid küsivad külalistelt lisatasu piltide allalaadimise võimaluse eest)
- Kas pildid saadetakse eraldi ka mälupulgal
- Kas hinna sees on veel midagi, näiteks paberfotod või fotoraamat
- Mis on lisatunni hind kui juhuslikult pulmas ajakava venib ja fotograaf peab kauem olema
- Kas fotograaf üldse on nõus kauem olema, kui mingil põhjusel peaks pulm venima
Samm 8 - fotograafi iseloom
Ära alahinda teie omavahelist sobivust fotograafiga. Pane tähele, kuidas ta suhtleb teiega, mida annab ta edasi enda kirjutistes nii kodulehel kui sotsiaalmeedias. Mis tunde tema teis tekitab. Ning et suhtluses paremat tunnetust saada, saage kindlasti fotograafiga kokku.
Fotograaf on justkui teie vari terve pika päeva, mistõttu on oluline teie omavaheline sobivus. Kusjuures see on ka oluline mõjutaja, millisena teie enda piltidel jääte.
Fotograaf peaks olema lugupidava suhtumisega nii teisse kui teie külalistesse. Humoorikas, et muuta õhustikku vabamaks. Positiivne, et võtta teilt pingeid maha. Rahulik, et ka teie saaksite olla rahulikud. Julge, et minna püüdma just neid parimaid kaadreid.
Hea märk on see, kui tema küsib teilt palju küsimusi ning on ka hea kuulaja.
Jälgige ka seda, kas ta paneb kohtumisel asju kirja. Kui ta seda teeb, on ta tõenäolisemalt vastutustundlik oma töö suhtes.
Samm 9 - leping
Soovitan teha fotograafiga leping. Nii on kõik vajalik ühes kohas kirjas. See annab kindlustunde teile mõlemale.
Samm 10 - tutvu leppe sisuga
Siin on silmas peetud just autoriõigustesse puutuvat. Autoriõiguste seaduse järgi tekib teose ehk siinkohal foto autoril teose loomisega autoriõigus sellele teosele. Autoriõiguse sisu moodustavad isiklikud õigused ja varalised õigused. Autori isiklikud õigused on autori isikust lahutamatud ning ei ole üleantavad. Autori varalised õigused on üleantavad kas üksikute õigustena või õiguste kogumina, kas tasu eest või tasuta. Siinjuures olekski nüüd vajalik selgusele jõuda, millised õigused jäävad teile kui kliendi poolele.
Näiteks saate uurida, kas tehtud fotosid on lubatud muuta, neid saata konkursitele, kasutada reklaamis. Samuti on oluline, mil moel on fotosid lubatud jagada. Näiteks enamasti soovitakse,et oleks ühel või teisel viisil juurde märgitud foto autor.
Samuti on oluline teada, kuidas fotograaf ise tehtud fotosid edaspidi kasutab. Kas ta soovib neid saata konkursitele, kasutada reklaamis, sotsiaalmeedias jne. On fotograafe, kes ei küsi selleks luba, on aga ka neid kes küsivad. Osadel on lausa lepingus vastavad punktid sees.
Samm 11 - uuri järeltöötluse kohta
Piltide järeltöötlus võtab aega, enamasti jäävad tähtajad vahemikku paarist nädalast kuni 6 kuuni. Olenevalt kui palju fotograafil on tööd, milline on tema järeltöötlus stiil, kui palju te pilte saate jne. Tavaliselt tullakse pulmast koju mitmetuhande fotoga. Tavapäraselt on need RAW failiformaadis, mis tähendab, et fotograafil on rohkem võimalusi hilisemaks töötluseks, ühtlasi aga läheb töötlusega rohkem aega. Öeldakse, et keskmiselt kulub ühe pulma töötluseks 30-50 tundi.
Seetõttu on oluline uurida, kas te saate mõned pildid juba mõnede päevade jooksul nii öelda tiiseritena ning millal valmib teie lõppgalerii.
Kindlasti uuri ka seda, kas fotograaf lisab galeriisse mustvalgeid pilte ning kas igast mustvalgest pildist on ka värviline koopia.
Kui kardad, et Sulle tekib tähtsaks päevaks ohatis või muu selline ebamugavus, uur kindlasti, kas selle eemaldus fotodelt on juba hinna sees või oleks see lisatasu sees.
Samm 12 - planeeri aga usalda
Võib olla tahaksid fotograafile anda täpse nimekirja kõikidest piltidest mida soovid, või lausa koostada Pinteresti galerii, milliseid poose Sa täpselt sooviksid. Sinu enda ideed on oodatud ja tähtsad, samas tuleks nendesse suhtuda tõesti kui ideedesse, mitte kui kohustustesse. Kui oled valinud enda fotograafiks professionaali, siis usalda teda. Anna talle mõtted, milliseid pilte sa ootaksid. Kellega sa pilte tahaksid. Kindlasti maini ära ka olulised asjad, mida fotograaf peaks tähele panema: näiteks kas teie peres on mõned suhtluse eripärad, mida arvestada. Kas vanaema peaks kindlasti saama grupipiltidel istuda. Kas mõni pruutneitsidest ei saa omavahel läbi ja neid ei peaks kõrvuti panema jne. Samuti jaga talle pulma ajakava, kontaktisikud jne. Rääkige oma lootustest ja nägemusest. Seejärel saab fotograaf vastavalt saadud infole tegutsema asuda ning anda oma parima. Luba tal kasutada oma loomingulisust
Mida vabamad käed anda fotograafile tema kunstimeele kasutamiseks, seda rohkem ta püüab ja panustab, seda rohkem on ta motiveeritud ning seda paremad pildid tulevad. Ei, ega fotograaf siis vastasel korral kohe jonnima hakka ning halvasti pildista. Lihtsalt kui ta on motiveeritud, panustab ta tavapärase 120% asemel 300% ning kindlasti loob midagi maagilist.
Teie Maaris Puust :)
Korrigeeritud ja üle vaadatud Carmen Kähr poolt