Palju maksta tegijale ? Kuidas maksta tegijale ?

Virgo Jaani
Pulmad.ee - Elu tähtsaim lehekülg. Kogu info pulmade korraldamisest!

Tavaliselt on nii, et üks tegija ei saa teisele kunagi öelda, et mis on see õige hind. Või mis on hind, mis tuleb maksta tegijale. Aga mida saab öelda, on see, et kuidas noorpaar võiks ühte või teist hinda vaadata ning juba ise otsustada palju ta maksab. Ja kuidas ta maksab.

Miks ma sellest räägin ? Sest me oleme aastas 2019 (esmane versioon sellel teemal sai kirjutatud aastal 2012), kuid ikka on veel tegijaid (nii pulmaisasi, bände, fotograafe jne jne jne), kes kohe kui jutt läheb arve tegemisele (ehk siis ausalt maksmisele), hakkavad noorpaaridele rääkima, et siis läheb summale ju käibemaks, sotsmaks, tulumaks jne jne mis iganes maksud otsa ning summa tuleb kallis. Või siis lisavad oma niigi päris heale honorarile alati ka transpordi hinna. Või kasseerivad noorpaari käest veel lisaks kõikide mängude/tegevuste ettevalmistamiseks mingi summa. Ok, ehk on läinud paremaks, aga mitte palju.

Pulmad.ee arvab, et see ei ole normaalne. Eriti see esimene lause maksude teemadel. Maailmas on ainult 2 kindlat asja - need on surm ja maksud. Ning iga mees, kes on võtnud endale äritegemise tee jalge alla, peab sellega arvestama. 

Loomulikult, kui raha liigub mustalt, siis on tegijal lihtne - ei pea maksma midagi. Noorpaar saab teenuse ja saab ka tegija oma raha kätte. 

Aga kui raha liigub mustalt, siis pole ka noorpaaril isegi kellelegi kaevata, kui teenus oli kehv. Millega sa tõestad et sulle üldse teenust pakuti ?

Ja kui tegija honorar on ikka piisavalt suur, kas mitte see ei olegi ka see summa, mille pealt tuleb maksta maksud, mitte neid veel sinna lisama hakata ?

Meelelahutajate liidu mingid liikmed võtsid kunagi (ja vist ka praegu) ülesse teema, et peaks olema mingi miinimum honorar, alla mille ei tohiks keegi liidu liikmetest tööle minna. Nagu ametiühingus. Mõte iseenesest on ju hea, just see nö ametiühingu pool, aga seda juttu räägivad enamasti just need härrased, kes ausalt makse makstes ei tee palju midagi. Tundub ju täiesti ajuvaba, kui inimesed, kes makse ei maksa, kes oma tööd ausalt ei tee, tahavad veel ka piirhindades kokku leppida ? Jättes kõrvale selle, et see on ka seadusevastane...

Soovitus noorpaaridele: head tegijad maksavad makse ja nende honorar sellest ei muutu. Küsige alati arvet! Alati. Kui tegija hakkab rääkima, et siis läheb ju käibemaks (või mis iganes maks) sinna otsa, siis tehke rumal nägu pähe ning küsige, et mis mõttes?

Kui firmade vahel käib tõepoolest hindade vahendamine käibemaksuta (sest kõik teavad, et see lisandub NIIKUINII), siis eraisikutele öeldakse hinnad ALATI käibemaksuga või öeldakse et lisandub käibemaks (kui tegija on käibemaksukohuslane).

Pole veel kordagi ma näinud, et suures selvepoes oleks kuskil kiri - hindadele lisandub käibemaks - miks peaks tegijad teistmoodi käituma eraisikutega (juhul kui nad on käibemaksukohuslased).

Maksude puhul kardetakse alati, et see siis tõstab hinda meeletutesse kõrgustesse ja enam ei ole tööd või ei ole piisavalt noorpaare, kes telliksid teenuseid. Aastal 2012 oli see ehk nii aga ma olen teinud tööd arve alusel juba aegade algusest ning alati on lisandunud ka käibemaks ning see pole kuidagi mõjutanud minu töömahtu.

Ma olen veendunud, et pikas perspektiivis ei tõuse teenuste hinnad eriti kuskile, kui kõik noorpaarid hakkavad arveid küsima. Pigem saavad paljud tegijad aru, et kui oma teenust ikka väga hästi ei paku, siis pole neil mõtet selle turu peal olla, nad ei teeni enam midagi. Ning neile, kes oma teenust niikuinii hästi pakuvad, ei juhtu midagi - nad isegi saavad oma hindu natuke tõsta (kui turg lubab). 

Transpordiga on sama lugu. Enamasti on honorar umbes 800-1000 euro kanti, ükskõik kuidas mina ka ei proovi, mul ei tule minu autoga (ja mul on praegu veel ameeriklane  - siiani on - ehk siis kütusesöödik) kütusekulu ühest Eesti otsast teise kuidagi üle 30-40 euro. Mina pean seda tavaliseks, et see on puhtalt minu äritegevusega seotud kulu, eraldi seda kuskilt ma sisse kasseerima ei hakka. No pole mõtet. Esitatud arve peab olema lihtne ja arusaadav, mitte koosnema kümnest erinevast reast, mis kõik võiksid olla honoraris sees.

Samasugune imelik komme on võtta eraldi raha, kui sõit peab minema Saaremaale (Hiiumaale mineku eest natuke rohkem võtta on normaalne, sõit on pikem ja praamipilet ka tegelikult kallim). Kurjam, pilet praamile maksab juba tegelikult sente võrreldes honorariga...Erijuhus on ansamblid, sest nende kooseisud võivad olla suured, tehnikat palju ning alati ei saa ka bänd korraga kohale sõidetud. Siis tuleb sellest rääkida ja honorari tõsta. Aga erandeid on alati ja erandite vastu ei saa. Arvestama peab, et tegijatele tuleb muidugi ööbimine kindlustada.

Millega noorpaar peab kindlasti pikemate sõitude puhul arvestama, on see, et tegijatele tuleb pakkuda teie kulul ka öömaja (kui vaja), eriti kehtib see saarte puhul, sest sealt tagasi ei saa.

Iseenesest mõista on kõik honorarid kokkuleppe küsimus, keegi ei saa rohkem küsida, kui ta väärt on ning ka noorpaar ei pea maksma kunagi kinni tegijate apsakaid.

Aga kui me ikka räägime päris paljude inimeste endale valitud elukutsest, siis kas pole mõtet ka hakata seda äri lõpuks ometi ausalt tegema ? 

Maksma ka makse ja esitama arveid. Või tundub see paljudele tegijatele täieliku kosmosena ?

Pulmad.ee ja ka minu isiklik arvamus on ja jääb...

...et kui sa hakkad ausaks, siis võetakse sind parema tegijana kui teisi. 

...et kui sa teed arve noorpaarile, siis maksud ka tasutakse honorari pealt, mitte ei lisa neid sinna.

...et noorpaaril on alati õigus küsida arvet - nii enne kui ka pärast pulma - sest nii on seaduses.

...et kui sa oled tuntud tegija, siis sa muud moodi ei saagi tööd teha, kui ainult ausalt.

... et nö mustalt või sularahas maksmine ei kao kuskile, aga seda peaks vähendama.

... et see kuidas maksta, jääb alati NOORPAARI otsustada.

Lugupidamisega,

Virgo
Pulmad.ee 

Või äkki saad siit lisainfot?

10 küsimust tegijale - intervjuu DJ Tõnis Kotsariga

Jõudsime esimese DJ juurde - Tõnis Kotsar võttis aega vastata ning rääkida, mis ta arvab pulmadest. Järjekordselt üks väga hea tegija, kellega mul endal on au olnud koos teha päris palju erinevaid pulmi. Aga siit siis vastused.

10 asja pulmades, mis mulle, kui pulmaisale, meeldivad

Viimasel ajal on enamus igasuguseid tekste, mida olen lugenud, alati alanud sellise pealkirjaga - 10 asja, mis ei toimi või 10 asja, mis on pahad või... Ühesõnaga, saate aru küll, kõik negatiivne pluss veel negatiivset.

Kes peaks pulmade idee ja mõtted esimesena välja tooma -…

Et kõik südamelt ära rääkida, pean alustama algusest...Algusest siis nii, et järgnev blogi on kirjutatud aastal 2006, aga ma jätaks ka 2019 aastal kõik nii nagu oli siis - toob mõtte ju paremini välja ja nii on kogu tekst paremini kontekstis,

10 küsimust tegijale - intervjuu õhtujuhi Leho Luukasega

Järgmisena saime kätte Leho Luukase, kes on mingitpidi võttes üks väga hea näide heast ja veel paremast pulmaisast, kelle peale ma kade olin (ainult heas mõttes).

10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Marko Pillega

Oleme tagasi tutvustamaks Eesti häid ja väga häid tegijaid ning küsimustele vastas pulmaisa/DJ Marko Pille. 1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?