Pulmamess

 

 

10 küsimust tegijale - intervjuu DJ Tõnis Kotsariga

Virgo Jaani
10 küsimust tegijale - intervjuu DJ Tõnis Kotsariga

Jõudsime esimese DJ juurde - Tõnis Kotsar võttis aega vastata ning rääkida, mis ta arvab pulmadest.

Järjekordselt üks väga hea tegija, kellega mul endal on au olnud koos teha päris palju erinevaid pulmi.

Aga siit siis vastused.

1. Kuidas sattusid pulmade juurde?

Kui nüüd täitsa aus olla siis pulmade juurde sattusin üsna juhuslikult. Olin mänginud DJna juba mitu aastat era- ja firmapidudel ning ööklubides kui mingil hetkel võttis üks ametikaaslane minuga ühendust ja ütles, et ühte pulma oleks vaja DJd. Eelmine DJ kes pidi seal mängima, ei saanud mingil põhjusel ise minna. Muidugi olin kohe nõus, olgugi, et pulmadega polnud varem kokku puutunud. Kuid DJna olen tihti sattunud pea ees tundmatusse vette hüppama ja uus kogemus tundus huvitav. Olen praegu väga rahul, et tookord nii sai otsustatud. Peale esimest pulma tuli varsti järgmine ja nii see lahti läks.

2. Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest?

Otseseid eeskujusid mul ei ole. DJna tegutsema hakkasin tänu sellele, et olen alates 14-ndast eluaastast teadlikult ja süvendatult muusikat kuulanud ja kogunud. Kuna mulle on lapsest saati meeldinud silma paista ja esineda, siis oli loogiline jätk muusika kogumisele selle mängimine teistele. Kord nägin kodukoha poe juures kuulutustetulbal plakatit, mis reklaamis Noortekeskuse DJ- kursuseid. Sel hetkel olin ma ise muidugi juba täiskasvanud mees ja nelja poja isa aga tahtmine DJks saada oli väga suur. Seega läksin kuulutusel olnud kuupäeval noortekeskusesse ja küsisin kas nii vana meest ka vastu võetakse. Juhendaja (kes oli kohalik DJ) oli väga hea meelega nõus mind õpetama. Näitas mulle Pioneeri CDmängijal nupud kätte ja edas õppisin suures osas ise. Hea DJ on minu arvates laia muusikalise silmaringiga.

Minu enda jaoks pole vahet kas mängida rocki, houset, retrot, jazzi või poppi. Peaasi, et muusika endale meeldiks ja rahva käima tõmbaks.

3. Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks ?

Pulmateenuse turul pean tähtsaks seda, et noorpaaridel oleks rohkelt valikut. Arvan, et pulmades võiks kõik tegijad olla kõrgel tasemel, sest noorpaari jaoks on tegu ju elu tähtsaima päevaga mis lihtsalt ei tohi ebaõnnestuda. Seega on väga oluline, et pruutpaarid ka ise annaks tegijate kohta tagasisidet, kasvõi Pulmad.ee foorumis, siis on ka tulevastel abiellujatel lihtsam oma valikutes orienteeruda.

4. Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike) ?

Piisav honorar on minu jaoks see mis paneb end tundma, et teen õiget asja. Jah, mulle meeldib väga seda tööd teha aga sellega kaasnevad ka kulud. Teenuse pakkumiseks on vajalik heli-, valgus- ja DJtehnika, riided, transport, muusika jne. Muusikakogu peab täiendama kogu aeg. Samuti peab olema helitehnika väga korralik. Ning eks endale tahaks ju ka palka maksta. Arvan, et kui oma töö eest saadud tasu võimaldab seda kõike ja natuke veel, siis see ongi piisav honorar.

5. Kuidast võrdled ennast konkurentidega?

Ma ei võrdle ennast väga palju teistega kuna igal DJl on oma nägu. Tase on erinev ja nii või teisiti mängib rolli ka maitse – mis meeldib ühele seltskonnale, ei pruugi vaimustada teisi. Kuid kindlasti on hea pulma DJ väga laia muusikamaitsega. Silmaringi laiendamiseks soovitan algajatele DJ-dele kuulata palju head ja erinevat muusikat ambientist popini ja jazzist metalini. Praegu on ju eriti lihtne – niisama kuulamiseks pole vaja enam osta kõiki plaate nagu vanasti. Internetis on väga palju erinevaid teenuseid mille kaudu piiramatult muusikat nautida.

Kuna pulmi ja ka muid pidusid enamjaolt teenindame koos oma abikaasa Evega siis konkurentidega võrdlemise asemel kuulan pigem tema arvamust. Kuigi olgem ausad, ega ma alati just parim kriitika vastuvõtja ei ole kuid aeg on näidanud, et seda tasub siiski teha. Tema näeb kõrvalt kõige paremini mida ma olen hästi teinud ja mida saaks veel paremini teha.

6. Miks sa arvad,et sa oled hea tegija?

Ma arvan, et kui inimestel silmad särvavad ja ka ise nautisin, siis oli hea pidu. Ja kui selliseid pidusid on palju, siis küllap on miskit hästi tehtud. Mind soovitatakse tihtilugu eelmiste klientide poolt järgmistele ning tööpuuduse üle ma ei kurda kuid eks alati on ruumi arengule. Vast head tegijat iseloomustabki soov kasvada ja õppida.

7. Mida sa tahaksid parandada oma teenuse juures?

Pidev areng peab olema nii või teisiti. Kui tekib paigalseis, siis tuleb ise midagi muuta. Hea on kui tunned ise ära hetke kui oled oma mugavusstsooni jäänud, vastasel juhul hakkab vastavaid märkusi juba teistelt tulema. Kui ma võrdlen seda mismoodi ma alguses toimetasin ja seda kuidas on meie teenus Evega nüüd arenenud, on muutus olnud üsna suur. Sellest on võitnud nii meie kliendid kui ka me ise.

8. Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul?

Eks selle üle mis on kallis ja mis on odav otsustab klient. On kliente kes tellivadki pulma vaid DJ sest bändile ei jagu eelarves vahendeid. Samas on kliente kellel on pulmas pulmaisa, lastepäevajuht, DJ, kaks bändi ja tseremooniamuusikud jne. Eks igaüks peab oma pidu vastavalt soovidele ja võimalustele ning turul on igas hinnaklassis tegijaid.

9. Mida arvad Pulmad.ee-st - lihtsalt aus arvamus, mida ma tõesti ei kavatse redigeerida ?

Arvan, et Pulmad.ee on kasulik lehekülg kus pruutpaarid saavad häid nõuandeid ja samas ka tegijaid enda pulmadesse leida. Ma ei hakkagi tagasihoidlikult väitma nagu „Pulmad.ee Aasta Tegija“ tiitel poleks tegijate seas au sees. See on meeldiv tunnustus ning mind ja ma tean nii mõndagi teist, keda ärgitab see rohkem pingutama ja oma teenust tasemel hoidma.

10. Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem?

Eesti pulmaturul võiks tegijatel olla rohkem julgust erineda. Olen näinud oma töös inimesi kelle puhul on märgata teatavat paigaltammumist ja vähest tahet midagi uutmoodi teha kuigi elame väga kiiresti muutuval ajal kus meil kõigil on vabadus liikuda mööda maailma ning näha erinevaid paiku ja kombeid. Ja Isegi kui reisimas ei saa käia siis on Internet uurimiseks ning õppimiseks kõigil käepärast.

Teisalt on õnneks päris palju neid, kes kellel see julgus olemas ja nad panustavad palju, et õppida ja areneda. Meil on mitmeid häid pulmaisasid, lastepäevajuhte, DJsid ja bände, tugevaid korraldajaid, dekoraatoreid, lilleseadjaid, pulmatarvikute valmistajaid jne kes on maailma tasemel. Samuti on järjest paremaks läinud pulmafoto- ja videoteenuste hulk ja tase. Areng võikski olla selline, et ka kehvad tegijad pingutaks ja prooviks jõuda kaugemale, Kui aga tõesti piir tuleb ette ja ennast arendada rohkem ei jõua-saa-ei taha ja teenuse parendamisse piisavalt ei investeeri võiks mõelda mõne muu asja tegemise peale. Nii need terad sõkaldest ju eraldataksegi

Ka pruutpaaride endi soovid ja teadlikus on tõusnud ning et turul konkurentsis püsida, tuleb sellega arvestada.

11. Sinu viis soovitust noorpaarile?

  • Alustage oma pulmade planeerimist vähemalt aasta jagu varem. Kui ootused pulmapaiga ja teenuseosutajate suhtes on eriti kõrged ning teie valikus on tipptegijad, siis on kasulikum veelgi varem pihta hakata.
  • Oma pulma meelelahutajaid valides, kohtuge ja suhelge julgelt mitmete erinevate tegijatega. Nii leiate kõige kindlamalt just inimesed kes vastavad teie maitsele ja kellega tekib hea klapp.
  • Kui pulmaeelarve on piiratud aga tahaks ikkagi vägevat pidu, siis on mõtekam otsustada pigem vähemate teenuste ja paremate tegijate kasuks, kui et odavad ja palju. Muidu jääb kogu pulmapidu siit sealt logisema ja ka raisatud rahast on kahju.
  • DJ-na võin öelda, et tihtipeale erineb pulmakülaliste muusikamaitse pruutpaari omast. Ärge kartke küsida nõu oma valitud DJ-lt. Kogenud DJ tunneb erinevat rahvast ja suudab peo käigus luua teie lemmiklugusest ning külaliste soovidest mõnusa ja meeleoluka peo.
  • Kui valikud juba tehtud siis usaldage oma ala tegijaid kelle te oma pulma olete tellinud ja kõik sujub parimal moel. Oskus lõõgastuda ja korraldamise üleandmine teistele, on ka midagi väärt.

Kirja pannud ja toimetanud Virgo Jaani, Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

10 Küsimust pulmaisa ja õhtujuhi Tõnis Milling'iga

10-le küsimusele vastab staažikas ja multifunktsionaalne eesti saate-, peo- ja õhtujuht.

10 küsimust tegijale - intervjuu pulmaisa Margo Hussariga

Tervitus-

10-le küsimusele vastab pulmaisa Margus Luik

10-le küsimusele vastab multifunktsionaalne Margus Luik! Margus Luik on lõpetanud 2002. aastal tolleaegse Tallinna Pedagoogikaülikooli rekreatsiooni eriala (vaba aja juht) ning omab ürituste korraldamise ja meelelahutuse vallas kõrgkooli diplomi väärilisi teadmisi.

10 küsimust tegijale - intervjuu Ain Kõivuga, ansamblist…

Neljas tutvustav intervjuu on olemas ning see on ühest Eesti tuntud pulmabändist ning tema eestvedajast - Ain Kõiv ansamblist "Taas". Vastused allpool. 1. Kuidas sattusid pulmade juurde ?

10 küsimust pulmaisa ja õhtujuhi Karl Pütsep'ga

Saage tuttavaks, see on pulmaisa ja õhtujuht Karl Pütsep!