Kui palju maksab pulm?

Carmen Kähr
Kui palju maksab pulm?

Kui palju maksab pulm? (ning taas eeltöö olulisusest!)

Järgmised mõtted on jätkuks eelmisele,  ettevalmistuse mahtu ja hinnastamist kirjeldavale, postitusele. 

Eelmise postituse tagasisidena kuulsin lugu pulmast, kuhu oli kutsutud pildistama pigem loodusele spetsialiseerunud fotograaf. Ehk oli asi ka hinnas, aga peale fotode kätte saamist polnud nendest paraku kellelegi rõõmu – enamusel fotodest polnud inimestel jalgu, fotode kadreerimine oli ebaõnnestunud ning detailidele polnud fotograaf tähelepanu pööranud (näiteks varjud näol jmt).

Teine inimene tõi välja loo ebaõnnestunud lapseootuse jäädvustamise fotoseeriast, kus tõesti, oligi fotograaf, pildistanud vaid lapseootel naise kõhtu, mitte perekonna rõõmu.. nimelt oli sealgi pead ja jalad fotodele mitte mahtunud.
Täpsuse huvides – tegemist erinevate fotograafidega. 

Ühes pulmateemadele keskendunud FB grupis oli arutelu, et kas väikesema seltskonnaga on siiski pulmaisa vaja? Öeldi, et saab ka ise teha ja on nii ka tore, sest üks kogemuste jagaja mainis, et kergesti võib sattuda „süldi“pulmaisa otsa. Kas siin saab tuua paralleeli lihtsamat tantsumuusikat süntesaatoriga tegevast tihti ühemehebändist, „vuntsidega vanaonust“, kes teeb „süldibändi“ ja küsib teistest poole vähem raha? Tõenäoliselt! Eks sellel „süldi“ teemal ole halvustav maik juures. Kas aga „süldipulmaisa“ otsa sattunud inimene valis töö tegija vaid töötasu järgi või hindas tema kompetentsi, kogemust ja sobivust ning tutvus ka pakkuja taustaga, jääb inimese enda südametunnistusele.

Olgu nende näidete valguses põhjust mainida, et iga peegelkaamera inimene pole veel (pulma)fotograaf ning iga ennast reklaamiv peojuht ei pruugi Sinu sündmusele sobida. Lõpuks taandub asi jällegi kahele olulisele punktile – tellija enda eeltöö ning eelarve.
Sa saadki selle, mille oled valinud ja tellinud! 

Kuidas vältida pettumust?

  • Sinu võimalus – fotograafide puhul võta aega ja tutvu nende tehtud tööde galeriidega, mis kirjeldab nende käekirja ja annab ülevaate kogemustest. 
  • Peojuhtide, ka korraldajate, puhul samuti tehtud tööde loetelu, nende enda esindatus, sisu- ja väärtusloome, väljapaistvus ka sotsiaalmeedias ja kodulehel, annab Sulle kindlasti võrdlusmomendi. Taas – ära võrdle ainult €-numbreid ning ära vali soodsama otsa pakkujat.

Sa abiellud ühe korra elus! Kas Sinu eesmärk on kõiges maksimaalselt head diili saada ning leppida kõige odavamate lahendusega? Kui oled nõus maksma vaid „süldibändi / süldipeojuhi“ hinda, siis ei saagi paremat teenust ning kvaliteeti oodata. Kui kahe fotograafi või kahe peojuhi, pulmaisa, töötasu, erineb märgatavalt suure summa, küsi endalt ja ka pulmaisalt, mida Sa selle raha eest saad ning mida see sisaldab? Tallinnast Tartusse saab nii Lada kui Ferrariga. Mõlemad viivad kohale, aga mille valid Sina? 

Kas pulmapidu on kokkuhoiupidu või elamusi pakkuv "onceinalifetime" event? Kui öeldakse, et ma pole nii rikas, et osta odavat asja, siis pulmadega Sul pole tavaliselt mitut proovimise korda ja õppimise ruumi – seega, võta aega, planeeri ja tee endale ja oma külalistele kingitus – ära lepi vähesega! 

Oluline on alati julgustada tellijat ehk pulmapeo planeerijat dialoogile - kui oled saanud endale sobiliku tegijaga kontakti, kuupäev ja muud tingimused sobivad, aga eelarve on natuke erinev, ole julge arutama oma võimalusi, sest ükski teenusepakkuja ei taha, et "50€ hinnavahe" pärast töö tegemata jääb.

Ja lõpetuseks – kui pulmapidu peetud ning oled oma otsustega ehk teenusepakkujatega rahul, siis oled palutud alati oma kogemusi jagama ning häid elamustepakkujaid teistelegi soovitama. See on ju parim kink, mida õnnelikku abiellu jõudnuna teistele sama teekonda planeerivatele teha saad. 

Rõõmu ja armastust! 
Peojuht ja korraldaja, pulmaisa Tõnu Einasto

Vaata ka muid mõtteid pulmade ja teiste sündmuste kohta: https://www.facebook.com/roomulabor/

Või äkki saad siit lisainfot?

Pulmade korraldamine on 2021 aastal kallim kui varasemalt…

Tervitus- Viimasel ajal räägitakse palju hindadest. Kallines see asi ja kallineb järgmine asi ning teenus, mida varem sai x hinnaga on nüüd juba x+20% hinnaga. Ma näen seda ise ja ning tunnen seda rahakoti peal. Ning mõtlesin, et võtaks kokku enda kogemuste baasil, et mis võib pulmateenuste turul sellest aastast kallimaks minna ning mis mitte. Kindel on see, et kui olete juba varasemalt midagi kokku leppinud, siis hind tõenäoliselt ei tõuse (va kui kulumaterjalid on läinud tõsiselt kallimaks kui varasemalt). Enamus meie pulmateenuste pakkujaid on ka ju mõtlevad inimesed ning selleks, et teenuseid pikaajaliselt pakkuda, peavad nad võibolla mõneks ajaks loobuma kasumimarginaalist, et pakkuda kättesaadavat teenust. Ja alati on nõudlus ka see, mis paneb paika, kes saab hinda tõsta ja kes peab pigem langetama.

Pulmade eelarve kalkulaator

Pulmade eelarve ja kalkulaatori.Ei, see arvutukäik ja eelarve kalkulaator ei ole siin 100% täpne ja te saate kindlasti oma pulmad tehtud samadel tingimustel nii odavamalt, kui ka kallimalt Aga konkreetselt teie. Meie proovime siis keskmist leida ja läbi selle ka teid natuke aidata, et leiaksite suuna. Kui valite endale sobivad kriteeriumid, saate teada oma pulmade hinnaklassi. Kui arvate, et see on täiesti mööda, siis palun andke siin samas all kommentaarides teada ning me otsime, miks on erinevus.

Raha säästmiseks loobuge kollase ajakirjanduse lugemisest...

Ajendas kirjutama see artikkel http://naine24.postimees.ee/3260545/raha-saastmiseks-tasub-loobuda-pulmafotograafist.

Peidetud kulud pulmades ehk miks eelarved lõhki lähevad ?

Olete aegajalt mõelnud sellele, et kurjam, näed tegin alguses endale pulmaeelarve, omaarust täiesti suure ja normaalse, aga ikka leidus kulusid, mis viisid eelarve siis 10, 15, 20, 30% kallimaks ?

Eeltöö olulisusest ja hinnastamisest

Pulmade eeltöö olulisusest (ja läbi selle ka erinevast hinnastamisest) Peojuhi ja pulmaisana pean väga oluliseks eeltööd! Kui Sa mõtled, miks mõne pulmaisa töötasu on 400€, mõne 750€ ja mõne 1000€ või rohkem, siis ehk siit leiad mõttekäigu. Esimene kohtumine noorpaariga kestis pea 2 h, mille käigus tutvusime, kuulasin nende soove ning tegin oma ideede tutvustuse. Peale kohtumist visandasin pulmapeo kava ning sain ka esimese tagasiside. Täna oli teine kohtumine, mille jaoks mõlemate osapooltena aega võtsime. Minu kui pulmaisa ajakulu oli 4 h ning 150 km sõitu. Sõitsime läbi nii registreerimispaiga, arutasime läbi sealsed detailid, autorongi loogika ja peatuspaigad ning sõitsime läbi teekonna, jõudes peopaika. Seal „mängisime läbi“ õhtu ülejäänud tegevuskava, mis on noorpaari jaoks justkui peaproov, et õigel päeval oleks pinget vähem ja ootamatused minimeeritud.