Pulmade korraldamine on 2021 aastal kallim kui varasemalt...Või kas ikka on?

Virgo Jaani
Pulmad lähevad kallimaks kui varasematel aastatel või kas ikka lähevad?

Tervitus-

Viimasel ajal räägitakse palju hindadest. Kallines see asi ja kallineb järgmine asi ning teenus, mida varem sai x hinnaga on nüüd juba x+20% hinnaga.

Ma näen seda ise ja ning tunnen seda rahakoti peal.

Ning mõtlesin, et võtaks kokku enda kogemuste baasil, et mis võib pulmateenuste turul sellest aastast kallimaks minna ning mis mitte. Kindel on see, et kui olete juba varasemalt midagi kokku leppinud, siis hind tõenäoliselt ei tõuse (va kui kulumaterjalid on läinud tõsiselt kallimaks kui varasemalt).

Enamus meie pulmateenuste pakkujaid on ka ju mõtlevad inimesed ning selleks, et teenuseid pikaajaliselt pakkuda, peavad nad võibolla mõneks ajaks loobuma kasumimarginaalist, et pakkuda kättesaadavat teenust. Ja alati on nõudlus ka see, mis paneb paika, kes saab hinda tõsta ja kes peab pigem langetama.

Muusikud, DJ-d, bändid - hinnad tõused 2022

Vaadates viimast 1,5 aastat, siis ühe suurema languse teenuste mahust on saanud just muusikud ja DJ-d. Rääkides erinevate bändidega ja DJ-dega, siis hetkel on arvamus selline, et see aasta (2021) jäävad hinnad pigem samaks, aga järgmine aasta plaanivad hindu tõsta enamus. Ehk siis hea kui selleks aastaks on kokkulepped olemas, hinnad jäävad siis samaks, järgmine aasta (2022) aga arvestage 10% kuni 20% hinnatõusuga. Hinnad peaksid siis ka sellel 20% kallimal tasemel järgmine aasta ka stabiliseeruma.

Aga see osa turust on väga segmenteeritud ning erinevaid tegijaid on palju ehk kui enamus tegijaid leiab, et nad saavad sama honorariga hakkama ning hinnatõusuga kaasa ei lähe, siis tõmmatakse ka enda hinnad kiiresti samale tasemele mis olid varem.

Kutsed ja küünlad - hinnad tõusevad juba aasta 2021 teisest poolest

Enne selgitusi juba ütlen ette, et kindlasti tõusevad hinnad. Kasvõi sellepärast, et 99% kasutatatavatest materjalidest tuleb Hiinast, ja kuna enam ei saa odavalt Hiinast mitte midagi (ütleme pigeme, et ei saa nii odavalt kui varem), siis hinnad peavad igaljuhul tõusma. Põhjused hinnatõusuks on peamisellt 2 - tollid ja maksud mis tulevad 1.juulist 2021 Hiina kaupadele ning ka Covid kriis, mis on tõstnud transppordi hinna Hiinast mingites sektorites pea 5 kordseks - ei ole konteinereid ja ei ole laevu. Ja olgem ausad, häid tegijaid sellel alal on ka vähe ning turg on piiratud - nagu ma olen alati öelnud "heal tegijal on õigus võtta enda teenuse eest suuremat marginaali kui teistel".

Palju küll teevad kutseid ise, aga ka seal on hinnatõus materjalide hinnas tulemas ning olemas.

Foto ja videoteenused - hinnad jäävad hetkel pigem samaks ja tõusevad 2022.

Hind ei sõltu niipalju materjalidest, seal pole seda palju. Hind sõltub alati tegijast endast ja tema kvaliteedist. Covid tegi musta huumoriga öeldes ühe hea asja - lihtsalt hea kaamera ostnud suvaline "tegija" ei ole enam turul ja on ka kaamera maha müünud. Järgi on hetkel jäänud tõesti need, kes oskavad ja tahavad hästi teha. Hetkel kombatakse piire ning isegi kui hinnad tõusevad, siis alles aastal 2022.

Fotoboksid - see aasta hindu ei tõstata, kui tõesnäoliselt tõusevad hinnad 2022

Tundub, et mis selle fotoboksi juures siis nii keerulist on, et hind peaks tõusma. Aga kulubaas elik fotopaber ning ka inimene fotoboksi kõrval. Esimene läheb kallimaks...võite juba arvata miks...sest tuleb Hiinast (vähealt materjal selle tegemiseks tuleb) ja teisega on lugu nii, et neid inimesi, kes seda oskavad lihtsalt pole peale viimast 1,5 aastat. Just, neid samu inimesi, kes seisavad fotoboksi juures valves, et asjad toimiksid - nad on leidnud juba ammu mingi muu eriala ning uusi tegijaid kiiresti ei leia.

Hetkel on lugu nii, et kuigi fotopaberi hind on tõusnud keskmiselt 20%, siis tegijad hoiavad hindu all. Aga kui paberi hind tõuseb veel tõusevad ka hinnad.

Toitlustamine (ka tordid) - hinnad on tõusnud ja tõusevad veel.

Hinnad on tõusnud ja mitte vähe. Tooraine on kallim, inimesi pole (samal põhjusel nagu praegu igalpool võib öelda - need kes varem olid seotud toitlustamisega on leidnud uued töökohad ning uusi pole veel peale kasvanud) ja nad on kallimad. 

Peokohad - hind jääb samaks nii see aasta kui ka 2022

Kõik kohad on käinud põhjas covidi-kriisiga ning vaikselt hakkavad jälle tõusma. Samas ei ole ju välisturism taastunud ja ei taastu enne järgmist aastat ning ainult siseturismiga kõik kohad ennast ei toida.

Ja see on ka positiivne noorpaaridele - teie hoiate hetkel kõiki trumpe ning kui tahate, saate neid ka kasutada. Olge aga siis viisakad ja ausad, kui kasutate neid...

Aga...See hinnatõus või langus sõltub väga palju regioonist - Ida Virumaal on ühed trendid, Pärnumaal juba teised ning Lõuna-Eesti juba kolmandad.

Ilutulestik - hinnad tõused peale suve ning uus stabiilsem hind saavutatakse 2022

Kui räägin ilutulestikust, siis ma ikka mõtlen ilutulestikku, mis on mõeldud ja disainitud pulmadeks. Mitte lihtsalt suure kasti laskmine kuskile metsaveerel. See aasta ehk on hinnad samad, sest ladudes veel varasemate aastate varusid. Aga peale suve tõused hinnad minimaalselt 25% ja see saab olema uus hinnatase ilutulestike juures. Kui varem võis saada kena ilutulestiku 1000€, siis peale seda suve on min hind 1200€ ja ülesse.

Põhjuseks ikka ja alati see palju räägitud transport Hiinast ning kauba kättesaadavus.

Tehnika - helitehnika, valgustehnika, videotehnika - hinnad jäävad pigem samaks nii 2021 kui ka 2022

See on ka nüüd ala, mis sai covidiga suure löögi ja vaikselt taastub. Probleem selle alaga on see, et nagu ka eelpool mitmes kohas öeldud - inimesi pole kes tehnikat paigaldavad ning oskavad seda teha. 50% nendest, kes seda varem tegid on leidnud uue töö ning ei kavatse selle töö pealt tagasi tulla. Aga pigem tullakse võetakse see suurenenud kulu (uute inimeste leidmine ja koolitamine) enda marginaalist, kui siis kliendi käest.

Pulmade korraldamine - hind liigub vastavalt erinevate osade kasvule või langusele, aga pigem jääb samaks

Hind jääb samaks. Või siis ütleme, et protsent jääb samaks ja korraldajad vähendavad seda pigem noopaaride kasuks, et ellu jääda. Ja need, kes ellu on jäänud peale kriisi on just need head ja veel paremad tegijad. On osanud vastu pidada ning teavad, mida teevad. Elik kui valite tulevikus endale korraldajat - vaadake, kas nad on tegutsenud ka enne kriisi ning valige just need.

Lilled - kindlasti hind tõuseb ja on juba tõusnud, stabiliseerub 2022 ja 2023

30% on hinnad juba kallimad - sellega arvestage kohe kindlasti. Ja isegi kui olete kokkuleppinud X hinnad, siis see aasta on kindel see, et te peate juurde maksma, sest vastasel juhul ei ole lihtsalt võimalik teenust pakkuda.

Abielusõrmused - hind ei tõuse ei see ega ka järgmine aasta

Abielu sõrmuste hinna puhul suurim komponent see va põhiline metall, millest sõrmus on tehntud. Ning enamasti on see kuld. Hea uudis on see, kulla hind on viimasel aastal stabiliseerunud ning hetkel pole ka näha ka sellist korralikul põhjust, miks see võiks tõusta. 

Riided - kui lihtsalt rent, siis hind jääb kuni 2022 samaks, kui teile õmmeldakse riided, siis võib arvestada 20% tõusuga vs varasemad aastad.

Kui rääkida tavaliselt rendist, siis hind hetkel ei tõuse või siis ütleme nii, et see sõltub palju kuskohast tuleb kollektsioon ja millisest materjalist seda tehakse. Kui materjal tuleb Inglismaalt, siis tõusevad ka hinnad umbs 15-20% (toll ja transport) , kui materjal tuleb EUst, siis võiks hind ka samaks jääda.

Pulmaisad - hinnatase jääb järgmiseks kolmeks aastaks samaks

Hinnatase jääb samaks. Pole ka palju kuskile minna seal, kui hea pulmaisa honorar on 1000 kuni 1500€ (kuskil seal vahemikus). Ja kui tegijatega on juba kokkulepitud, siis head tegijad ka hindu ei tõsta.

Vot nii. Arvestage sellega ning sügisel tulge kindlasti pulmamessile (30.10.2021, Sokos Viru Hotellis) - sealt saate teie palju infot ning ka tegijad saavad kindluse, et pulmateenuste turg on taastunud!

Tervitades

Virgo
Pulmad.ee

Või äkki saad siit lisainfot?

Eeltöö olulisusest ja hinnastamisest

Pulmade eeltöö olulisusest (ja läbi selle ka erinevast hinnastamisest) Peojuhi ja pulmaisana pean väga oluliseks eeltööd! Kui Sa mõtled, miks mõne pulmaisa töötasu on 400€, mõne 750€ ja mõne 1000€ või rohkem, siis ehk siit leiad mõttekäigu. Esimene kohtumine noorpaariga kestis pea 2 h, mille käigus tutvusime, kuulasin nende soove ning tegin oma ideede tutvustuse. Peale kohtumist visandasin pulmapeo kava ning sain ka esimese tagasiside. Täna oli teine kohtumine, mille jaoks mõlemate osapooltena aega võtsime. Minu kui pulmaisa ajakulu oli 4 h ning 150 km sõitu. Sõitsime läbi nii registreerimispaiga, arutasime läbi sealsed detailid, autorongi loogika ja peatuspaigad ning sõitsime läbi teekonna, jõudes peopaika. Seal „mängisime läbi“ õhtu ülejäänud tegevuskava, mis on noorpaari jaoks justkui peaproov, et õigel päeval oleks pinget vähem ja ootamatused minimeeritud.

Peidetud kulud pulmades ehk miks eelarved lõhki lähevad ?

Olete aegajalt mõelnud sellele, et kurjam, näed tegin alguses endale pulmaeelarve, omaarust täiesti suure ja normaalse, aga ikka leidus kulusid, mis viisid eelarve siis 10, 15, 20, 30% kallimaks ?

Raha säästmiseks loobuge kollase ajakirjanduse lugemisest...

Ajendas kirjutama see artikkel http://naine24.postimees.ee/3260545/raha-saastmiseks-tasub-loobuda-pulmafotograafist.

Kui palju maksab pulm?

Eelmise postituse tagasisidena kuulsin lugu pulmast, kuhu oli kutsutud pildistama pigem loodusele spetsialiseerunud fotograaf. Ehk oli asi ka hinnas, aga peale fotode kätte saamist polnud nendest paraku kellelegi rõõmu – enamusel fotodest polnud inimestel jalgu, fotode kadreerimine oli ebaõnnestunud ning detailidele polnud fotograaf tähelepanu pööranud (näiteks varjud näol jmt). Teine inimene tõi välja loo ebaõnnestunud lapseootuse jäädvustamise fotoseeriast, kus tõesti, oligi fotograaf, pildistanud vaid lapseootel naise kõhtu, mitte perekonna rõõmu.. nimelt oli sealgi pead ja jalad fotodele mitte mahtunud. Täpsuse huvides – tegemist erinevate fotograafidega. 

Pulmade eelarve kalkulaator

Pulmade eelarve ja kalkulaatori.Ei, see arvutukäik ja eelarve kalkulaator ei ole siin 100% täpne ja te saate kindlasti oma pulmad tehtud samadel tingimustel nii odavamalt, kui ka kallimalt Aga konkreetselt teie. Meie proovime siis keskmist leida ja läbi selle ka teid natuke aidata, et leiaksite suuna. Kui valite endale sobivad kriteeriumid, saate teada oma pulmade hinnaklassi. Kui arvate, et see on täiesti mööda, siis palun andke siin samas all kommentaarides teada ning me otsime, miks on erinevus.